Ubezpieczyciel naliczył wyższą składkę bez zgody? UOKiK reaguje

PRAWO

Autor: UOKiK   18-05-2021, 10:02

Ubezpieczyciel naliczył wyższą składkę bez zgody? UOKiK reaguje Firma ubezpieczeniowa przedstawiła specjalną ofertę: jeśli konsument jest zainteresowany ofertą, to wystarczy, że będzie wpłacał wyższą składkę. Natomiast osoby, które nie chcą rozszerzenia ubezpieczenia, powinny zawiadomić o tym Compensę Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Compensa proponowała rozszerzenie zakresu ubezpieczenia, co wiązało się z wyższą składką. Na konsumentów zrzuciła obowiązek informowania, że tego nie chcą. Kto nie zgłosił, miał wzywanie do zapłaty.

  • Zarzuty dla spółki Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie
  • Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu
  • Wysyłała ona do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składką, przy czym brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę

Spółka Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A., należąca do Vienna Insurance Group, w związku ze zbliżającą się rocznicą ubezpieczenia wysyłała do swoich klientów pisma z podziękowaniami i informacją o specjalnej ofercie.

Proponowała w nich rozszerzenie zakresu ubezpieczenia np. na pobyt w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku, co wiązało się z podwyższeniem składki. Do szczegółów oferty odsyłała na kolejną stronę pisma.

Można było tam przeczytać, że jeśli konsument jest zainteresowany ofertą, to wystarczy, że będzie wpłacał wyższą składkę. Natomiast osoby, które nie chcą rozszerzenia ubezpieczenia, powinny zawiadomić o tym Compensę.

Zabrakło zgody konsumenta

Konsumenci, którzy tego nie zrobili, byli następnie informowani o niedopłacie i wzywani do zapłaty brakującej kwoty.

- Konsument nie ma obowiązku dogłębnego zapoznawania się ze szczegółami ofert, które go nie interesują. Jednocześnie tak istotne zmiany, jak rozszerzenie trwającej umowy ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka i podniesienie wysokości składki wymagają wyraźnej, jednoznacznej zgody konsumenta – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Nie może być ona domniemana, analogicznie jak niedopuszczalne byłoby zawarcie umowy ubezpieczenia na podstawie milczącej akceptacji klienta - dodaje.

Groźba kary do 10 proc. rocznego obrotu

Prezes UOKiK wszczął postępowanie i postawił spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zarzut stosowania praktyki naruszającej zbiorowe interesy konsumentów.

Jeśli się on potwierdzi, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH