UE: podróbki leków mają zniknąć z legalnego obrotu

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   16-03-2011, 09:57

UE: podróbki leków mają zniknąć z legalnego obrotu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według nowej dyrektywy na opakowaniach leków mają być umieszczane specjalne oznaczenia, które umożliwią kontrolę czy były one wcześniej otwierane i czy są autentyczne.

Wyeliminowanie z rynku podrabianych produktów leczniczych to główny cel nowej dyrektywy dotyczącej fałszywych leków, która została przyjęta przez Parlament Europejski. Dyrektywa nakłada na kraje członkowskie Unii Europejskiej obowiązek wprowadzenia środków prawnych, które utrudnią dystrybucję podrabianych leków. Procedury mają także umożliwić ich wycofania z rynku nawet już po dokonaniu zakupu przez klienta.

Dyrektywa wymaga, by państwa UE wdrożyły takie procedury, które umożliwią szybkie powiadomienie rynku o tym, że w sprzedaży znajduje się podrobiony produkt. Informacja o tym powinna być podana w ciągu 24 godzin od wykrycia podróbki.

Większej kontroli zostanie poddana sprzedaż leków przez internet. Zgodnie z dyrektywą apteki internetowe będą miały obowiązek ubiegania się o przyznanie pozwolenia na sprzedaż leków w sieci.

Państwa członkowskie UE będą miały 18 miesięcy na dostosowanie przepisów krajowych do nowej regulacji.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/496041,
aptekarz_za_pomoca_kodu_sprawdzi_czy_lek_jest_podrobiony.html

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH