UK: odszkodowania dla ofiar szczepionki Pandemrix

PRAWO

Autor: Anglia Today/rynekaptek.pl   10-02-2017, 13:38

UK: odszkodowania dla ofiar szczepionki Pandemrix Obecnie zidentyfikowanych jest co najmniej 100 przypadków rozwoju choroby wkrótce po podaniu tej szczepionki dzieciom w Wielkiej Brytanii

Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał decyzję o wznowieniu wypłaty odszkodowań dla rodziców dzieci, które po podaniu szczepionki Pandemrix zapadły na narkolepsję.

Szczepionka Pandemrix opracowana przez koncern GlaxoSmithKline w ramach odpowiedzi na pojawienie się świńskiej grypy w latach 2009-2010, dość szybko okazała się szkodliwa. Lekarze zauważyli bowiem, że po jej podaniu wyraźnie wzrosła liczby przypadków narkolepsji wśród zaszczepionych dzieci.

Narkolepsja rozwijająca się pod wpływem tej szczepionki jest przypadłością nieuleczalną. Pierwsze odszkodowania wypłacono 2 lata temu, później jednak rząd postanowił wstrzymać wypłaty i apelował do wyższej instancji. Teraz jednak wyrok Sądu Najwyższego oznacza, że wypłaty będą musiały być wznowione.

Obecnie zidentyfikowanych jest co najmniej 100 przypadków rozwoju choroby wkrótce po podaniu tej szczepionki dzieciom w Wielkiej Brytanii, w około 60 przypadkach toczy się postępowanie w tej sprawie.

Należne rekompensaty reguluje Vaccine Damage Payment Act. Wcześniej sędziowie musieli brać pod uwagę jedynie aktualne skutki podania szkodliwego środka. Teraz wytyczne mówią, że podczas wyliczania odszkodowania, sędzia musi brać pod uwagę wpływ szkody na całe dalsze życie poszkodowanego.

Więcej: www.anglia.today

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH