Ulga na leki: niepełnosprawni mogą z niej skorzystać

PRAWO

Autor: Nowa Trybuna Opolska/rynekaptek.pl   09-12-2009, 08:14

Ulga na leki: niepełnosprawni mogą z niej skorzystać Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zbliża się koniec roku podatkowego. Do rozliczenia z fiskusem zostało jeszcze sporo czasu, ale o wiele dokumentów potwierdzających nasze prawo do ulg trzeba zadbać przed końcem grudnia.

Ulga na leki przysługuje w ramach ulgi rehabilitacyjnej, co oznacza, że kosztowne zakupy medykamentów może sobie odliczyć jedynie osoba niepełnosprawna lub podatnik, na którego utrzymaniu jest taka osoba.

Ta ulga wymaga stosownych dokumentów, do których może zechcieć zajrzeć fiskus. Po pierwsze musimy mieć dowód, że leki, które odliczamy, przepisał nam lekarz. Po drugie muszą to być leki stosowane przez dłuższy czas lub stale. Po trzecie trzeba mieć faktury za te leki. Wydatki na leki odliczamy od dochodu, ale odliczeniu podlegają tylko koszty przekraczające 100 zł miesięcznie - przypomina Nowa Trybuna Opolska.

Przykładowo pani Kowalska jest niepełnosprawna i co miesiąc wydaje na leki 250 zł. Od dochodu może więc sobie odliczyć miesięcznie 150 zł. Jeśli pani Kowalska przez cały rok wydawała miesięcznie 250 zł, to od dochodu będzie mogła odliczyć 12x150=1800 zł. Jeśli jednak miesięcznie wydawałaby 90 złotych, to wówczas nie będzie mogła sobie tej kwoty odliczyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH