Umieszczenie numeru pacjenta na recepcie jest możliwe

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   03-04-2017, 11:09

Umieszczenie numeru pacjenta na recepcie jest możliwe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie dopuszczalne jest umieszczenie na recepcie informacji o numerze telefonu pacjenta. Nałożenie na lekarzy obowiązku umieszczania na receptach numerów telefonów pacjentów nie jest konieczne - uważa wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Minister odpowiedział na interpelację posłanki Ewy Kołodziej w sprawie wprowadzenia zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącym recept lekarskich, polegających na dodaniu do druku recept numeru telefonu pacjenta.

Przypomniał, jakie dane muszą znaleźć się na recepcie, zgodnie z art. 96a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Informacja o numerze telefonu pacjenta nie jest daną obligatoryjną.

Dodatkowo przepis § 16 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz.U. z 2016 r. poz. 62 z późn. zm.) stanowi, że osoba wydająca realizuje receptę, na której zawarte zostały inne niż określone w rozporządzeniu informacje lub znaki niestanowiące reklamy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.

- W związku z powyższym w przypadku kiedy zaistnieje taka konieczność, dopuszczalne jest umieszczenie na recepcie informacji o numerze telefonu pacjenta - ocenia dr Łanda.

Dodał, że uwagi przedstawione przez posłankę będą brane pod uwagę przy nowelizacjach ustawy Prawo farmaceutyczne, ale na obecną chwilę wydaje się, że nałożenie na lekarzy obowiązku umieszczania na receptach numerów telefonów pacjentów nie jest konieczne i najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie prawa wyboru w przedmiotowym zakresie do decyzji osoby wystawiającej receptę oraz pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH