Unijny komisarz: coraz więcej leków jest fałszowanych

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-12-2009, 17:24

Unijny komisarz: coraz więcej leków jest fałszowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Europie do obiegu trafia coraz więcej podrobionych lekarstw - ostrzegł unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt".

– Ilość podrobionych lekarstw w Europie, które trafiają do pacjentów, wzrasta coraz bardziej. Komisja Europejska jest tym poważnie zaniepokojona – powiedział Verheugen.

Według niego chodzi przede wszystkim o antybiotyki, leki podawane chorym na raka i malarię, redukujące poziom cholesterolu oraz środki przeciwbólowe i Viagrę.

– Podczas ukierunkowanych kontroli celnych we wszystkich krajach członkowskich UE zabezpieczono tylko w ciągu dwóch miesięcy 34 miliony podrobionych tabletek. To przekroczyło wszelkie obawy – dodał komisarz.

– Każdy przypadek podrobienia lekarstwa jest usiłowaniem masowego mordu – nie przebierał w słowach  Guenter Verheugen. – Nawet jeśli lek zawiera tylko składniki nieskuteczne, może doprowadzić do śmierci, gdyż ludzie wierzą, iż leczą się skutecznym środkiem.

Komisarz oczekuje, że w przyszłym roku kraje UE podejmą uzgodnienia, które pozwolą prześledzić drogę lekarstwa od produkcji aż do sprzedaży. Według niego opakowania z lekami powinny być znakowane kodem oraz opieczętowane, by móc stwierdzić, czy opakowanie zostało otwarte i przez kogo. Odpowiednią propozycję regulacji przedstawiono już w 2008 r.

Thomas Bellarzt z Federalnego Stowarzyszenia Aptekarzy ocenił w niemieckiej telewizji N24, że podrabianie lekarstw to bardzo dochodowy proceder, za którym stoją „struktury mafijne przede wszystkim z krajów wschodniej Europy oraz azjatyckich”. Najczęściej na podrobione leki natrafić można w internecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH