"Unikniemy otwierania aptek drzwi w drzwi"

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   24-03-2017, 15:28

"Unikniemy otwierania aptek drzwi w drzwi" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wynik głosowania należy uznać jedynie za częściowy sukces. Utrzymanie zapisów dotyczących kryteriów geograficzno-demograficznych pozwoli uniknąć sytuacji, z jaką mamy do czynienia obecnie, gdzie apteki otwierają się „drzwi w drzwi” – uważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

23 marca br. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji, która po raz kolejny obradowała nad poselskim projektem Prawa Farmaceutycznego. W wyniku głosowania posłowie opowiedzieli się za utrzymaniem kryteriów geograficzno-demograficznych przy powstawaniu nowych aptek.

Ze swojej strony Komisja częściowo ograniczyła katalog podmiotów, które miałyby prawo uzyskać zezwolenie na prowadzenie apteki. Pozostawiono również możliwość posiadania nie więcej niż czterech aptek przez jeden podmiot lub podmioty powiązane.

– Wynik głosowania należy uznać jedynie za częściowy sukces. Utrzymanie zapisów dotyczących kryteriów geograficzno-demograficznych, pozwoli uniknąć sytuacji, z jaką mamy do czynienia obecnie, gdzie apteki otwierają się „drzwi w drzwi” – powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes NRA.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska krytycznie odniosła się natomiast do zapisów rezygnujących z zasady, że nowe apteki mogą być prowadzone wyłącznie przez farmaceutów (tzw. „Apteka dla Aptekarza”).

Jak podkreśliła, w wielu krajach UE, apteki mogą być prowadzone wyłącznie przez farmaceutów – obecnie blisko 70 proc. europejskich placówek objętych jest regulacjami na wzór „AdA" (m.in. Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania, Włochy, Dania, Belgia). W jej ocenie, takie rozwiązania są zgodne z Konstytucją oraz szeroko rozumianym prawem unijnym, w tym linią orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Za najważniejszą kwestię prezes NRA uznaje fakt, że posłowie nie przychylili się do kilku wniosków o odrzucenie projektu w całości. "Jednocześnie odrzucili szereg zaskakujących poprawek zgłaszanych przez posła Kukiz’15, któremu jasno przyświecał cel dalszego niepohamowanego rozwoju sieci aptek" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH