UOKiK: wizerunek farmaceuty w reklamie? Jest reakcja

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   18-04-2017, 09:05

UOKiK: wizerunek farmaceuty w reklamie? Jest reakcja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

UOKiK wszczął z urzędu postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez firmę Olimp Laboratories poprzez emisję reklamy suplementu diety Chela Mag B6. W materiale odwoływano się m.in. do autorytetu zawodowego farmaceuty.

To co wzbudziło zastrzeżenia UOKiK to fakt, że w reklamie radiowej zastosowano sformułowania, iż "suplement jest najczęściej polecanym przez farmaceutów magnezem na rynku" i "najczęściej polecanym przez farmaceutów preparatem magnezowym na rynku", bez wskazania, jakie są podstawy tych twierdzeń.

Na stronie internetowej wytwórca umieścił informację, że "farmaceuci uznali produkt za najbardziej godny poleceniu pacjentom", podczas gdy w ramach badania opinii farmaceuci wykazali dowolną liczbę preparatów magnezowych, które zamierzają polecać.

Co zalecił UOKiK
Wszystkie te działania UOKiK uznał za praktykę mogącą naruszać zbiorowe interesy konsumentów poprzez rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

UOKiK zobowiązał Olimp do wyjaśnienia konsumentom zakresu prowadzonej reklamy i zobowiązał firmę do komunikatu radiowego w kilku stacjach o treści:

"Olimp Laboratories oświadcza, że reklama radiowa suplementu diety Chela Mag B6 emitowana w latach 2015-2016 mogła wprowadzić niektórych konsumentów w błąd. W reklamie nie występowała farmaceutka. Polecenie suplementu diety Chela Mag B6 zostało oparte o wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w 2015 roku wśród farmaceutów w całej Polsce. Szczegóły badania i treść decyzji prezesa UOKiK na chelamagb6.pl".

Urząd nałożył też na firmę obowiązek publikowania treści decyzji szefa UOKiK na stronach internetowych firmy.

Wątpliwości UOKiK
W ocenie prezesa UOKiK, w reklamie suplementu można dopatrywać się trzech oznak bezprawności.

Po pierwsze, producent przedstawia produkt jako najczęściej polecany przez farmaceutów, bez wskazania, jakie są podstawy dla takich twierdzeń.

Po drugie, w reklamie powoływano się na autorytet zawodowy farmaceutów, poprzez m.in. wykorzystanie w nagraniu promocyjnym postaci farmaceuty. Powołanie się na autorytet, np. specjalistę w danej dziedzinie, jest jedną z technik wywierania wpływu na osoby.

Technika ta polega na powoływaniu się na opinię lub zapewnienia osoby lub instytucji, która cieszy się szczególnym uznaniem. Zaś doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, że osoby wykonujące zawód farmaceuty (zawód zaufania publicznego) cieszą się wysokim zaufaniem społecznym.

Prezes Urzędu zwraca też uwagę, że wytwórca wykorzystał w przekazie twierdzenie, że "farmaceuci uznali preparat za produkt najbardziej godny polecenia". Cytowane hasło może wprowadzać w błąd, gdyż promuje produkt w sposób nieprawdziwy, odwołując się do badania, którego wyniki nie wskazują na produkty najbardziej godne polecenia, a jedynie najczęściej polecane.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH