Szwedzko-brytyjska grupa badawcza pracuje nad stworzeniem prototypu urządzenia, które w przyszłości powinno ułatwić walkę z podróbkami leków.
Urządzenie, nad stworzeniem którego pracują naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Lund oraz King's College w Londynie wykorzystuje technologię rezonansu jądrowego – tę samą, która jest już stosowana w aparatach rezonansu magnetycznego.
W zależności od tego, jakie substancje znajdują się w testowanym leku wyemituje on różne sygnały, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie, czy w leku faktycznie znajduje się ta substancja aktywna, która powinna się w nim znajdować.
Według szacunków WHO, Polacy wydają rocznie około 100 mln złotych na sfałszowane leki. Dla porównania, ze sponsorowanego przez firmę Pfizer badania wynika, że mieszkańcy Europy Zachodniej rocznie wydają 10,5 mld euro na leki w nielegalnego źródła.
Wartość rynku podrobionych leków jest dużo wyższa – na całym świecie ich wartość przekracza 200 mld dolarów, statystycznie w obrocie krąży więcej leków sfałszowanych niż oryginalnych. Według World Customs Organisation (WCO), ilość leków podrobionych na świecie wzrosła w latach 2007-2008 o 596 procent.
Podrabiane leki są zazwyczaj produkowane w Chinach i Indiach i następnie sprzedawane przez przestępczość zorganizowaną.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych