USA: Biały Dom odwoła się od wyroku ws. reformy ochrony zdrowia

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2011, 09:32

Sąd federalny na Florydzie uznał za niezgodny z konstytucją obowiązek wykupienia ubezpieczenia medycznego - kluczowy element reformy opieki zdrowotnej. Administracja Baracka Obamy zamierza odwołać się od tego wyroku do sądu apelacyjnego.

Sędzia Roger Vinson z okręgowego sądu federalnego w Pensacola na Florydzie, który w poniedziałek wydał takie orzeczenie, jest już drugim sędzią federalnym w USA, który uznał reformę Obamy za niezgodną z literą prawa. Poprzednio podobny werdykt wydał sąd w stanie Wirginia.

Rzeczniczka resortu sprawiedliwości, Tracy Schmaler powiedziała, że zdaniem administracji urzędującego prezydenta nakaz wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego jest zgodny z prawem i odwoła się do sądu apelacyjnego. W oczekiwaniu na jego wyrok, zwróci się do sądu z prośbą o zawieszenie decyzji sędziego Vinsona unieważniającej nakaz kupowania ubezpieczeń.

Vinson przychylił się do argumentacji władz 26 stanów, które sprzeciwiając się wejściu reformy w życie wniosły przeciw niej pozew do sądu na Florydzie. Odrzucił argument administracji, że stany nie mogą kwestionować ustawy uchwalonej przez Kongres.

Spór znajdzie najprawdopodobniej rozstrzygnięcie przed Sądem Najwyższym USA.

Nakaz wykupienia ubezpieczenia ma zapewnić firmom ubezpieczeniowym nowych klientów, co powinno im zrekompensować straty z powodu innych postanowień reformy, jak zakaz odmawiania polis osobom już chorym i zwrotu kosztów leczenia pod różnymi pretekstami, do czego ubezpieczyciele uciekają się nagminnie.

Decyzja sądu na Florydzie dostarczyła prawny argument Republikanom, którzy zamierzają nie dopuścić do realizacji reformy opieki zdrowotnej, uchodzącej za największe jak dotąd osiągnięcie Obamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH