USA/Gwatemala: darmowe wyżywienie i pochówek za udział w badaniu

PRAWO

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   17-03-2011, 10:48

USA/Gwatemala: darmowe wyżywienie i pochówek za udział w badaniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Grupa Gwatemalczyków, która została zarażona syfilisem podczas amerykańskich badań na ludziach, oraz ich spadkobiercy prawni złożyli pozew przeciwko urzędnikom zdrowia USA.

Pozew zbiorowy odnośnie eksperymentów w Gwatemali, przeprowadzonych w latach 1946-1948, a złożony w tym tygodniu, zarzuca władzom USA naruszenie szeregu przepisów krajowych i międzynarodowych - informuje CNN.

Kancelarie prawnicze reprezentujące poszkodowanych przekonują, iż Stany Zjednoczone celowo zaraziły Gwatemalczyków w celu zbadania wpływu syfilisu na organizm człowieka.
 Jeden z prawników reprezentujących poszkodowanych, powiedział, że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia, które pozwoliłoby uniknąć sporów i procesu. Do kompromisu jednak nie doszło.

Amerykanie zaczęli swoje eksperymenty w sprawie syfilisu w Alabamie (USA). Podczas 40-letnich badań, które rozpoczęły się w 1932 roku, lekarze obserwowali progres choroby u około 400, już zarażonych syfilisem, ubogich Afroamerykanów. Ludzie Ci nigdy nie dowiadywali się, na co byli chorzy i nie byli na to leczeni. W zamian za eksperymenty zapewniono im darmowe badania medyczne, wyżywienie i darmowy pochówek.

Po kilku latach badania przeniesiono do Gwatemali. Tam przeprowadzano eksperymenty na więźniach, dzieciach w sierocińcu oraz ludziach dotkniętych chorobami psychicznymi.

Administracja Baracka Obamy przyznała się do eksperymentów w październiku zeszłego roku. Choć, jak się szacuje, na skutek działań Amerykanów poszkodowanych zostało 700 Gwatemalczyków, to tylko siedem osób - bezpośrednie ofiary lub ich spadkobiercy prawni - zdecydowali się na wytoczenie pozwu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH