USA: pracownicy służby zdrowia handlowali środkami narkotycznymi

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2017, 11:19

USA: pracownicy służby zdrowia handlowali środkami narkotycznymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 400 osób zostało oskarżonych o oszustwa w sektorze służby zdrowia i handel środkami narkotycznymi - ogłosił prokurator generalny i szef resortu sprawiedliwości USA Jeff Sessions.

Sessions wypowiadając się w czwartek (13 lipca) informował o "największej operacji przeciwko oszustwom w służbie zdrowia w historii USA". Dodał, że niektórzy lekarze, pielęgniarki i farmaceuci "zdecydowali się złamać złożoną przysięgę i postawili chciwość ponad dobrem ich pacjentów". Dokonywali oni fałszywych obciążeń o szacowanej wartości księgowej ponad 1,3 mld dolarów.

Wśród oskarżonych znajduje się sześciu lekarzy ze stanu Michigan, którzy podejrzani są o przepisywanie niepotrzebnych recept na opiaty, narkotyki o działaniu depresyjnym, do których należy m. in. heroina, opium i morfina.

Pracownik instytucji odwykowej na Florydzie miał rekrutować uzależnione od narkotyków osoby poprzez dawanie im kart podarunkowych do klubów ze striptizem. Byli oni wykorzystywani do przepisywania zabiegów i testów medycznych, których nigdy nie realizowano, o wartości 58 mln dolarów.

Przedstawiciele resortu podają, że ponad 120 osób zostało oskarżonych o nielegalne przepisywanie i dystrybucję narkotycznych środków przeciwbólowych, takich jak opiaty, na receptę. Są one przyczyną największej w historii USA liczby przedawkowań.

W 2015 roku ponad 52 tys. Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania narkotyków, co jest rekordem, a eksperci prognozują, że liczba ta cały czas rośnie.

Dyrektor FBI Andrew McCabe powiedział "w niektórych przypadkach widzieliśmy narkomanów tłoczących się na stojąco w poczekalniach i czekających na recepty (…) one są wyrokami śmierci".

Sessions poinformował, że ponad 300 placówek służby zdrowia zostało zawieszonych bądź zakazano im uczestniczenia w federalnych programach opieki medycznej.

- Ci ludzie wydają się nieświadomi strasznych konsekwencji swojej chciwości. Ich czyny nie tylko pozwalały im się bogacić, często kosztem podatników, ale także uzależniały, bądź przyczyniały się do pogłębiania uzależnień - dodał prokurator.

Oskarżeni nielegalnie obciążali programy Medicare, Medicaid oraz program opieki dla członków sił zbrojnych, weteranów i ich rodzin. Zarzuty karne wskazują, że podejrzani wystawiali rachunki za niepotrzebne leki, które nigdy nie zostały wykupione, bądź wydane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH