USA: sąd kwestionuje legalność reformy ochrony zdrowia

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-12-2010, 12:31

USA: sąd kwestionuje legalność reformy ochrony zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sąd federalny w stanie Wirginia uznał za niezgodny z konstytucją kluczowy zapis w ustawie o reformie opieki zdrowotnej, uchwalonej w br. przez Kongres i uważanej za główny sukces prezydenta Baracka Obamy. W USA sądy mogą kwestionować legalność ustaw uchwalanych przez Kongres, a Sąd Najwyższy może je unieważniać.

Sędzia Henry Hudson orzekł, że ustawa bezprawnie zobowiązuje wszystkich obywateli USA do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego.  Swoją decyzją okręgowy sąd federalny w Wirginii ustosunkował się do pozwu wniesionego przeciw nakazowi ubezpieczenia się przez prokuratora generalnego tego stanu, Kena Cuccinellego.

Obowiązek ubezpieczenia się pod groźbą grzywny ma wejść w życie od 2014 r. Przepis ten ma zapewnić, że wszyscy Amerykanie będą ubezpieczeni, i dostarczyć firmom ubezpieczeniowym nowych klientów. Towarzystwa ubezpieczeniowe zobowiązano w ustawie, aby przyjmowały wszystkich, włącznie z osobami chorymi, i zabroniono im cofania polis z dogodnych dla nich powodów.

Obecnie prawie 50 milionów Amerykanów nie ma żadnego ubezpieczenia medycznego. Dotyczy to głównie osób pracujących na własny rachunek i młodszych, które rezygnują z niego ze względu na wysokie koszty.

Pozwy przeciwko ustawowemu obowiązkowi ubezpieczenia wniosły już władze 20 stanów. Sprawa znajdzie prawdopodobnie epilog przed Sądem Najwyższym
.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH