USA: trzy koncerny ukarane

PRAWO

Autor: PM/rynekaptek.pl   09-12-2010, 10:46

USA: trzy koncerny ukarane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Abbott Laboratories, Roxane Laboratories oraz Braun Medical Inc zgodziły się zapłacić 421 mln dolarów kary za zawyżanie cen leków.

Trzy firmy farmaceutyczne – Abbott Laboratories, Roxane Laboratories, Braun Medical Inc – zgodziły się zapłacić ponad 421 mln dolarów kary za celowe zawyżanie cen leków – poinformował 7 grudnia amerykański Departament Sprawiedliwości.

Firmy oskarżono o zmowę cenową i oszustwo. Zgodnie z oskarżeniem, producenci farmaceutyków celowo wprowadzali w błąd władze, aby uzyskać wyższy zwrot kosztów z amerykańskiego ubezpieczenia zdrowotnego (Medicare and Medicaid) za rozprowadzane przez nie leki.

Firmy oferowały swoim klientom leki po cenach niższych niż te, które potem były zgłaszane władzom w celu uzyskania refundacji. 

Niewielka cena leków sprawiała, że lekarze i farmaceuci chętniej przepisywali swoim pacjentom środki wyprodukowane przez te firmy, co dodatkowo zwiększało popyt na ich produkty. 

Boehringer’s Roxane zapłaci 280 milionów, Abbott 126,5 milionów, a Braun, który należy do niemieckiej firmy B. Braun Melsungen – 14,7 milionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH