USA: walka aptekarzy z narkomanami

PRAWO

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   10-02-2011, 15:24

USA: walka aptekarzy z narkomanami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Amerykański obrazek: uzbrojeni rabusie wpadają do apteki i przystawiając farmaceucie nóż do gardła, żądają wydania np. mocno uzależniających środków przeciwbólowych.

W ostatnich trzech latach w całych Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 1,8 tys. napadów na apteki. Sprawcami są zwykle młodzi mężczyźni, szukający opioidowych leków przeciwbólowych i innych środków, które można sprzedać albo użyć dla zaspokojenia własnego nałogu.

Ulubionymi substancjami złodziei są oksykodon (główny składnik OxyContinu), hydrokodon (główny składnik Vicodinu) oraz Xanax. OxyContin kosztuje na ulicy dolara za miligram. Najpopularniejsza tabletka ma 80 miligramów.

Jedną z form walki jest umieszczanie w aptece informacji o braku obrotu pewnymi środkami. Jeszcze innym, wynajęcie ochroniarza, zainstalowanie systemu monitoringu, alarmy, zamontowanie szyb kuloodpornych oraz wysokich lad, a także sejfów, w których przechowywane są leki.
 

Nowe metody walki stosuje też policja. Ubiegłej jesieni właściciel apteki w Lewiston w stanie Maine dał złodziejowi, który wymachiwał bronią, pięć buteleczek OxyContinu. W jednej ukryte było urządzenie do namierzania. Przyrząd ten szybko zaprowadził policjantów do domu podejrzanego. Na miejscu funkcjonariusze zebrali dowody. Kilka dni później sprawcę aresztowano, a następnie oskarżono.

Również przestępcy są coraz bardziej zdeterminowani i brutalni. W Rockland w stanie Maine jeden z nich najpierw wymachiwał maczetą, a potem przeskoczył przez ladę, chwycił lek z oksykodonem, łyknął kilka tabletek i uciekł. W Satellite Beach na Florydzie bandyta groził właścicielowi apteki bezprzewodową wiertarką. W North Highlands w Kalifornii napad skończył się strzelaniną, w której zginął pracownik apteki.

Poza wyższymi kosztami związanymi z zapewnieniem bezpieczeństwa, farmaceuci mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Ludzie czują się zagrożeni, wiedząc, że jest tylu desperatów, którzy chcą za wszelką cenę zdobyć to, co oni trzymają za ladą.

Więcej: 
http://wiadomosci.onet.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH