Ustawa o refundacji: PiS, PJN przeciwko, PSL za, SLD za po uwzględnieniu poprawki

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   17-03-2011, 15:03

Ustawa o refundacji: PiS, PJN  przeciwko, PSL za, SLD za po uwzględnieniu poprawki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wyjaśnić, że leki dla pacjentów będą tańsze, jeśli zostaną obłożone podatkiem 3 procent. To śmierć dla firm farmaceutycznych - mówił poseł Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, podczas drugiego czytania projektu ustawy.

Zapowiedział, że klub PiS nie potrze projektu ustawy refundacyjnej.

Marek Balicki (SLD), b. minister zdrowia stwierdził, że w tej ustawie jest wiele elementów dobrych. Zwrócił jednak uwagę na bardzo wysoki poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane Obecnie wynosi on 32 procent.

Minister Balicki zgłosił zapowiadaną wcześniej poprawkę polegającą na tym, że jeśli w ciągu miesiąca wydatki na leki - stosowane w dłuższym okresie - przekroczyłyby 5 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę, to każdy następny lek w miesiącu (powyżej tych 5 proc.) byłby dostępny za opłatą ryczałtową, czyli za 3,20 złotych.

Od przyjęcia tej poprawki Balicki uzależniał poparcie klubu SLD projektu ustawy refundacyjnej.

PSL, jako koalicjant poprze projekt ustawy. Poseł Aleksander Sopliński zwrócił uwagę, że jednymi z najbardziej krytykowanych przepisów był art. 4 ustawy, dotyczący systemu pay-back. Przypomniał także, że projekt wprowadza sztywne ceny i marże, dzięki czemu będą stałe ceny leków refundowanych.

Zdaniem klubu PSL, ustawa wprowadza przejrzystość i transparentność do systemu polityki lekowej.

- Jednak w związku z krytycznymi opiniami ekspertów, składam poprawkę, która nakłada na Radę Ministrów obowiązek corocznego przedstawiania analizy działania tej ustawy – dodał poseł Sopliński.

Poseł Andrzej Sośnierz w imieniu klubu Polska Jest Najważniejsza, stwierdził, że projekt ustawy budzi wiele kontrowersji. Wśród nich największe problem zamrożenia wydatków.

- Jest to niewłaściwe rozwiązanie, które otwiera drogę do innych „zamrożeń”. Resort zdrowia powinien raczej ograniczać wydatki na leki w inny sposób.

Zdaniem Sośnierza, wprowadzenie sztywnych marż i cen doprowadzi do dalszego obciążenia pacjenta, które już teraz jest jednym z najwyższych w Europie. Zapowiedział złożenie poprawki w tym zakresie.

Za równie niezrozumiały uznał zakaz reklamowania się aptek oraz wymóg zawierania umów aptek z NFZ: - W tej sytuacji klub PJN będzie głosował przeciwko projektowi ustawy – stwierdził poseł.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH