
27 listopada o godzinie 8.00 senatorowie komisji zdrowia rozpatrzą wnioski zgłoszone na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty. 26 listopada Senatorowie mogli wysłuchać sprawozdania z prac komisji zdrowia i zadawać pytania.
- Chcę przypomnieć, że od prawie 3 lat funkcjonuje ustawa „apteka dla aptekarza” i wymagane jest, żeby kierownikiem apteki był farmaceuta. A właścicielami aptek sieciowych są nieraz osoby, które nie są farmaceutami. Ta ustawa reguluje też to, że farmaceuta ma być kierownikiem czy partnerem w prowadzeniu takiej działalności - mówiła Agnieszka Gorgoń-Komor.
Przytoczyła słowa szefowej NRA, Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, podkreślającej znaczenie definicji apteki jako placówki ochrony zdrowia publicznego, miejsca opieki farmaceutycznej, gdzie farmaceuta wykonuje samodzielny zawód medyczny, mający znaczenie w ochronie zdrowia publicznego.
- Pani prezes podkreśliła także, że ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia w żaden sposób przedsiębiorcy prawa do prowadzenia apteki - dodała.
W imieniu pracodawców wystąpił pan Marcin Piskorski, reprezentujący Związek Pracodawców Aptecznych. Opowiadał się przeciwko decyzji o zamknięciu aptek w trybie natychmiastowym i podkreślał fakt, że tylko 6% aptek w Polsce to apteki z kapitałem zagranicznym. Reszta to są polskie apteki, polskie firmy zatrudniające polskich pracowników, to są polscy przedsiębiorcy. W tym apteki sieciowe zatrudniają właśnie wiele osób ze strony przedsiębiorców. Istniały obawy, że wprowadzenie zapisu groziłoby bankructwem w przypadku konfliktu pracodawcy z farmaceutą. I tutaj powstał pewien konflikt, różnica zdań. Komisja Zdrowia pragnęła, aby zawrzeć pewien konsensus.
- Przytoczę tutaj jeszcze słowa pana Tomasza Kaczyńskiego, przedstawiciela Pracodawców RP, który także opowiadał się przeciwko temu zapisowi i podkreślał, że nikt z przedsiębiorców nie kwestionuje samodzielności farmaceutów, ale poziom niezależności wykracza poza kwestie sankcji - dodała senator.
Szczepienia w aptece
Najwięcej kontrowersji jednak budzi art. 35 ustawy o zawodzie farmaceuty, mówiący o tym, że właśnie aptekarz samodzielnie podejmuje decyzje w zakresie udzielania usług farmaceutycznych, i art. 83, który wskazuje, że inspekcja farmaceutyczna może podjąć decyzję o czasowym zamknięciu hurtowni farmaceutycznej, apteki i punktu aptecznego z uwagi na naruszenia.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych