Ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia w żaden sposób przedsiębiorcy prawa do prowadzenia apteki

PRAWO

Autor: Senat/ rynekaptek.pl   26-11-2020, 21:05

Ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia w żaden sposób przedsiębiorcy prawa do prowadzenia apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

27 listopada o godzinie 8.00 senatorowie komisji zdrowia rozpatrzą wnioski zgłoszone na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty. 26 listopada Senatorowie mogli wysłuchać sprawozdania z prac komisji zdrowia i zadawać pytania.

- Ta decyzja miałaby być natychmiastowa, dlatego podczas prac komisji uwzględniono poprawkę do tego artykułu. Poprawka ta zakłada, że unieruchomienie będzie możliwe, ale po wskazaniu stwierdzonych naruszeń do usunięcia i po upomnieniu. W przypadku niespełnienia tych wskazań następuje czasowe unieruchomienie. Skutki natychmiastowej decyzji dotyczącej unieruchomienia bez wątpienia blokują bezpośrednio pacjentów. Przykład: unieruchomienie jednej hurtowni farmaceutycznej może oznaczać brak leków w setkach aptek. Myślę, że w tej kwestii został wypracowany słuszny kompromis, ponieważ takie rozwiązanie chroni dobro zarówno pacjentów, jak i farmaceutów i respektuje prawo przedsiębiorców - opisywała senator.

W toku prac komisji przywrócono także przesłankę dotyczącą uporczywości, która znajdowała się w pierwotnym przedłożeniu rządowym, ale ostatecznie została usunięta. Niezależność farmaceuty stanowi niewątpliwie jedną z kluczowych wartości w zawodzie farmaceuty. Przypadki naruszenia tych wartości powinny być identyfikowane i karane. Niemniej konieczne jest ustalenie konkretnych i klarownych zapisów. W tym przypadku przesłanka dotycząca uporczywości pomoże wyeliminować ryzyko cofania zezwolenia za działania błahe i jednorazowe.

Komisja przyjęła poprawkę związaną z obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej dla farmaceutów, związanym ze sprawowaniem opieki farmaceutycznej i udzielaniem usług farmaceutycznych, analogicznie do rozwiązań dla innych zawodów medycznych, takich jak w ustawach o zawodzie lekarza i lekarza dentysty czy o zawodzie pielęgniarki i pielęgniarki położnej. To jest związane właśnie ze sprawowaniem opieki farmaceutycznej i udzielaniem usług farmaceutycznych.

- Uwzględniono również poprawkę dotyczącą przeprowadzania przez farmaceutów szczepień ochronnych zgodnie z przepisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Umożliwienie wykonania szczepień, zwłaszcza w obliczu trwającej pandemii COVID-19 i potrzeby przeprowadzania szczepień populacyjnych na grypę, stanowi krok w dobrą stronę w zakresie wykorzystania potencjału zawodu farmaceuty. Chcę przypomnieć, że 12 krajów Europy ma taki przepis i farmaceuci prowadzą tam takie szczepienia - powiedziała senator.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH