Ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia w żaden sposób przedsiębiorcy prawa do prowadzenia apteki

PRAWO

Autor: Senat/ rynekaptek.pl   26-11-2020, 21:05

Ustawa o zawodzie farmaceuty nie pozbawia w żaden sposób przedsiębiorcy prawa do prowadzenia apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

27 listopada o godzinie 8.00 senatorowie komisji zdrowia rozpatrzą wnioski zgłoszone na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty. 26 listopada Senatorowie mogli wysłuchać sprawozdania z prac komisji zdrowia i zadawać pytania.

Będzie pilotaż
Jak ponownie powiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, opieka farmaceutyczna jest świadczeniem zdrowotnym.

- Zostało to wpisane do ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Ponieważ jeszcze nie zostało zdefiniowane to, jak wygląda świadczenie gwarantowane, obecnie razem z farmaceutami przygotowujemy pilotaż opieki farmaceutycznej i to, jak ta opieka farmaceutyczna będzie wyglądała w tym zakresie, jak będziemy przeprowadzali przegląd lekowy, jaki będzie efekt tego przeglądu lekowego, jeśli chodzi o świadczenia specjalistyczne, farmaceutyczne, które realizuje pacjentowi.

- Co jest bardzo istotne, była też tutaj mowa o dokumentacji medycznej, o współpracy pomiędzy lekarzem i farmaceutą. Plany są takie, że ta dokumentacja będzie od razu w formie elektronicznej; szykujemy tu pilotaż. Oczywiście w przypadku tej dokumentacji jest wymagana zmiana rozporządzenia w sprawie zakresu danych, prowadzenia dokumentacji medycznej na podstawie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Tak jak są dookreślone zasady dla szpitali, dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, tak samo będzie z zasadami dla farmaceutów. Tak że będzie tutaj współpraca w pełnym zakresie z lekarzami - mówił wiceminister.

Maciej Miłkowski mówił też o możliwości zatrudniania farmaceutów spoza UE: - W Unii Europejskiej system kształcenia jest dookreślony, są jednolite zasady. Wobec tego osoba spoza Unii Europejskiej musi przejść egzamin farmaceutyczny, egzamin weryfikacyjny, który odbywa się 2 razy do roku. Jest jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia, Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, gdzie tacy farmaceuci mogą się zgłaszać. I ten egzamin będzie przeprowadzony przez tę jednostkę. Oczywiście po zdaniu egzaminu okręgowa izba niezwłocznie wydaje tym osobom prawo wykonywania zawodu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH