Ustawa o zawodzie farmaceuty w Senacie. 27 listopada w Sejmie będzie finał prac?

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   25-11-2020, 08:01

Ustawa o zawodzie farmaceuty w Senacie. 27 listopada w Sejmie będzie finał prac? Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Agnieszka Gorgoń-Komor (fot. Wikimedia)

26 listopada 2020 r. o rozpocznie się drugi dzień obrad Senatu. Punktem porządku obrad jest procedowanie ustawy o zawodzie farmaceuty. Z kolei Sejm zaplanował w swoim porządku obrad 27 listopada przyjęcie sprawozdania Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty. Przesłanie ustawy do prezydenta jest coraz bliżej.

Był to rządowy projekt ustawy, prezentowany przez ministra zdrowia.

Ustawa reguluje sprawy związane z usługami świadczonymi przez przedstawicieli zawodu medycznego farmaceuty. Ponadto ustawa określa zasady wykonywania tego zawodu, zasady uzyskiwania prawa do jego wykonywania oraz kwestię szkoleń i doskonalenia zawodowego.

Sejm uchwalił ustawę na 20. posiedzeniu 28 października 2020 r.  Do Senatu została przekazana w dniu 29 października  2020 r.  Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa w dniu 28 listopada 2020 r.

Marszałek Senatu w dniu 29 października 2020 r. skierował ustawę do Komisji Zdrowia.

Posiedzenie Komisji Zdrowia w tej sprawie odbyło się 17 listopada 2020 r. Komisja wniosła o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Jedna z poprawek modyfikuje przesłanki fakultatywnego cofania zezwolenia. Powrócono do poprzedniego zapisu, który przewidywał, że zezwolenie można cofnąć, jeśli podmiot prowadzący aptekę uporczywie narusza samodzielność zawodową farmaceuty.

Senatorowie przyjęli też poprawkę dotyczącą unieruchomienia hurtowni farmaceutycznej bądź jej części, apteki lub punktu aptecznego na 3 miesiące przez WIF, jeśli podmiot prowadzący tę placówkę uniemożliwiania realizację zadań przez kierownika apteki, punktu aptecznego lub osobę odpowiedzialną w hurtowni farmaceutycznej.

Dzisiejszym sprawozdawcą komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH