Utrudnianie szczepień zalecanych

PRAWO

Autor: Paulina Kieszkowska-Knapik/rynekaptek.pl   04-03-2011, 15:28

W ramach ubezpieczenia należą się pacjentom tylko te świadczenia, które są wyraźnie uwzględnione w tzw. koszyku. W przypadku szczepień zalecanych (np. szczepienie na grypę, kleszczowe zapalenie mózgu, WZW typu B) sytuacja wydawałaby się prosta, bo jest oczywiste, że "świadczeniem gwarantowanym" jest jedynie czynność szczepienia, a nie sama szczepionka - pisze mec. Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii prawnej Baker & McKenzie.

Niestety, obowiązują liczne i dziwne interpretacje prawne utrudniające pacjentowi dostęp do takich szczepień w ZOZ-ach. Nie mają one uzasadnienia.

Czym i gdzie pacjent ma się zaszczepić?

Skoro pacjent ma sam pokrywać koszty szczepionek, powstaje pytanie, gdzie ma je kupić i kto ma go zaszczepić. Pacjent ma dwie możliwości:
• pójść do lekarza po receptę, z nią udać się do apteki i tam kupić szczepionkę, a potem wracać do lekarza ze szczepionką w dłoni, żeby ten wykonał szczepienie
• albo pójść do lekarza i tam się zaszczepić.

Z oczywistych względów należy wspierać to drugie rozwiązanie jako lepsze dla pacjenta.

Ponieważ tylko zakład opieki zdrowotnej może zgodnie z prawem zaoferować pacjentowi świadczenia z wykorzystaniem leków (uprawnienia lekarzy indywidualnych są tu bardzo ograniczone) najlepszym wyjściem dla pacjenta jest możliwość zaszczepienia się w ZOZ-ie, szczepionką zakupioną przez ZOZ i będącą elementem całościowego zabiegu szczepienia. Naszym zdaniem istnienie takiego prawa pacjenta nie budzi wątpliwości.

Po pierwsze ZOZ jest uprawniony do zakupu szczepionek w hurtowniach farmaceutycznych. Przepisy Prawa farmaceutycznego i rozporządzenia do niego nakładają na hurtownika obowiązek dostarczania leków wyłącznie podmiotom uprawnionym (art. 78 ust. 1 pkt 3 Prawa farmaceutycznego). Jednym z nich jest właśnie ZOZ.

Po drugie działania ZOZ nie stanowią obrotu hurtowego szczepionkami. Zgodnie z art. 72 ust. 3 Prawa farmaceutycznego obrotem hurtowym jest wszelkie działanie dystrybucyjne, ale z wyłączeniem bezpośredniego zaopatrywania ludności. ZOZ jest finalnym odbiorcą leków, bo świadczy usługi zdrowotne z użyciem leków. Odmienna interpretacja prowadziłaby do absurdalnego wniosku, że każdy ZOZ jest dystrybutorem leków. ZOZ nie musi więc kupować leków w aptekach, a jego pośrednictwo w dostarczeniu szczepionek pacjentom przyczynia się do optymalizacji ponoszonych przez nich kosztów.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH