W prawie farmaceutycznym będzie efekt lex Szyszko?

PRAWO

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   13-04-2017, 13:03

W prawie farmaceutycznym będzie efekt lex Szyszko? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeciwnicy "apteki dla aptekarza" uważają, że w przypadku tej ustawy będzie tak, jak z wycinką drzew. Skutki nowego prawa zobaczymy dopiero, gdy ono zacznie działać - ocenia dla "Gazety Wyborczej" Jan Zając, prezes sieci aptek Ziko.

W ocenie Zająca ustawa nie mając skutków oceny regulacji, idzie taką samą ścieżką jak ustawa o wycince drzew ministra Jana Szyszki. Dlatego też efekt będzie analogiczny - zobaczymy skutki nowego prawa dopiero, gdy ono zacznie działać. Wtedy będzie już za późno na zmiany, bo budowany od podstaw polski rynek farmaceutyczny będzie osłabiony - mówi "Gazecie Wyborczej.

Zając podkreśla, że w efekcie wzrosną ceny leków, bo z czasem osłabi się pozycja negocjacyjna aptek względem hurtowni: - W Polsce 80 proc. rynku hurtowego leków mają trzy firmy, które zaopatrują 400 sieci i ok. 7 tys. aptek niezależnych. To ogromna dysproporcja: rozdrobniony „detal” nie ma żadnej pozycji negocjacyjnej w stosunku do skonsolidowanego rynku hurtowni, który dzięki swojej wielkości może dyktować ceny.

Żeby mieć lepszą pozycję negocjacyjną wobec hurtowni, małe apteki mogłyby się łączyć w grupy zakupowe i razem kupować leki z hurtowni. Niestety, jak wyjaśnia Zając z powodów mentalnych w Polsce to się nie sprawdza. Polacy nie chcą ze sobą współpracować. Przykładem są małe, niezależne sklepy spożywcze, które prawie przez 30 lat nie zdołały stworzyć silnej sieci, ale muszą konkurować z zagranicznymi.

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH