W przypadkach zagrożenia można obsłużyć nie-seniora

PRAWO

Autor: OIA Kraków, sejm/ rynekaptek.pl   26-01-2021, 13:37

W przypadkach zagrożenia można obsłużyć nie-seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, można to zrobić także w godzinach dla seniorów - przypomina krakowska OIA.

"W związku z licznymi pytaniami co do obowiązywania godzin dla seniorów w aptekach i punktach aptecznych, uprzejmie przypominam, że przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (podstawa prawna Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14.10.2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - podano w komunikacie.

W sprawie zniesienia godzin dla seniorów interpelował też poseł Wojciech Król pytając, czy rząd rozważa wyłączenie aptek z tzw. godzin dla seniora, żeby umożliwić korzystanie z niej wszystkim obywatelom, którzy pilnie potrzebują dostępu do leków.

Jednak Stanisław Szwed wiceminister z resortu Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedział, że na razie nie jest planowana zmiana w tym zakresie.

"Unikanie skupisk ludzkich zmniejsza ryzyko zakażenia ze względu na sposób transmisji wirusa. Z tego powodu wiele krajów, w tym Polska, zdecydowało się na wprowadzenie godzin zakupów dedykowanych osobom z grup najbardziej narażonych na skutki zakażenia ww. wirusem i zachorowania na COVID-19.Obecnie zaleca się, aby osoby starsze nie wychodziły z domu lub wychodziły tylko np. na zakupy. Ograniczenie w ww. placówkach liczby osób, zwłaszcza młodych, dzieci, które mogą chorować bezobjawowo i być nosicielami wirusa, służy zapewnieniu bezpieczeństwa najstarszej grupie wiekowej" - przypomniał.

Dodał, że w przypadku aptek jest wyjątek i "sprzedawca może obsłużyć inną osobę - w sytuacji, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH