W tej kwestii RPO i NRL mają odmienne zdanie

PRAWO

Autor: NIL/rynekaptek.pl   02-08-2017, 09:09

W tej kwestii RPO i NRL mają odmienne zdanie Kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu od 1989 r. została prawomocnie orzeczona w 11 przypadkach

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zdania, że kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu nie może ulec zatarciu. Samorząd lekarski nie podziela tego stanowiska. Wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia.

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje nowelizację przepisu (art. 110 ust. 5 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich), który wskazuje, że orzeczona przez sąd lekarski kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu nie ulega zatarciu. RPO uznaje, że brak możliwości powrotu do wykonywania zawodu po orzeczeniu kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu może być niezgodny z art. 65 ust. 1 Konstytucji gwarantującym wolność wykonywania zawodu.

Samorząd lekarski nie podziela tego stanowiska. Przypomina, że kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty jest najsurowszą karą, jaką sąd lekarski może orzec za naruszenie przez lekarza zasad etyki lekarskiej czy przepisów związanych z wykonywaniem zawodu.

Kara ta w historii odrodzonego w 1989 r. samorządu lekarskiego została prawomocnie orzeczona w 11 przypadkach. Analiza przypadków, w których doszło do orzeczenia kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza wskazuje, że jest ona wymierzana jako sankcja za niedające się w żaden sposób usprawiedliwić czyny godzące w istotę powołania do wykonywania zawodu lekarza czy lekarza dentysty.

NRL w piśmie do ministra zdrowie zwraca też uwagę, że ewentualne odzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu lekarza czy lekarza dentysty po kilkunastu latach (RPO sugeruje, aby następowało to po 15 latach) od uprawomocnienia się orzeczenia o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu wydaje się wysoce dyskusyjne z uwagi na wieloletnią przerwę w wykonywaniu zawodu, w czasie której osoba ta traci umiejętności fachowe i kontakt z aktualną wiedzą medyczną niezbędną do prawidłowego wykonywania zawodu.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH