W tym przypadku potrzebne będzie nowe zezwolenie

PRAWO

Autor: eporady24.pl/ rynekaptek.pl   29-08-2017, 08:09

W tym przypadku potrzebne będzie nowe zezwolenie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W przypadku połączenia spółek na spółkę przejmującą lub na nowo zawiązaną (powstałą w wyniku połączenia spółek) nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wyjaśnia prawnik. Problem dotyczy znowelizowanych przepisów Pf.

Czytelnik serwisu prawnego ePorady24.pl zadał pytanie czy przejęcie spółki jawnej przez spółkę z o.o. wiąże się z uzyskaniem nowego zezwolenia na prowadzenie apteki. Wyjaśnił, że jest udziałowcem w spółce jawnej (51% udziałów) oraz w spółce z o.o. (51% udziałów).

- Zgodnie z art. 99 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Do zezwoleń nie stosuje się przepisów art. 494 § 2 Kodeksu spółek handlowych - odpowiada mec. Tomasz Krupiński.

Zgodnie ze wspomnianym art. art. 494 § 2, na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

- Oznacza to, iż w przypadku połączenia spółek na spółkę przejmującą lub na nowo zawiązaną (powstałą w wyniku połączenia spółek) nie przechodzi zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (...). W świetle tych przepisów konieczne będzie wydanie nowego zezwolenia na prowadzenie apteki - dodaje prawnik.

Więcej: http://www.eporady24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH