Waldemar Buda: pozytywna lista suplementów. Najpóźniej wczesną jesienią

PRAWO

Autor: LJ, radiolodz.pl/ rynekaptek.pl   13-04-2017, 08:42

Waldemar Buda: pozytywna lista suplementów. Najpóźniej wczesną jesienią Wszyscy pochylaja się nad problemem suplementów

Jednym z rozwiązań będzie pozytywna lista suplementów. Wszystkie produkty, które mają być dostępne w aptekach, będą przechodziły kontrolę przed dopuszczeniem do obrotu. Tylko znalezienie się produktu na tej liście gwarantuje możliwość sprzedaży w aptece.


- Drugie rozwiązanie to rzetelność badania reklam, ich weryfikacja i nakładania wysokich kar. Dzisiaj UOKiK może weryfikować rzetelność reklam, ale nie idą za tym wielkie konsekwencje finansowe - ocenił poseł.

Zapowiada, że propozycje resortu zdrowia mają być przedstawione najpóźniej wczesną jesienią.

Ograniczyć reklamę
Resort zdrowia od pewnego czasu sygnalizuje propozycje rozwiązań: opłaty za powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety oraz za zmianę tych powiadomień, zakaz reklamy zawierającej fałszywe treści, niebieski pasek na opakowaniach suplementów, by były łatwo odróżniane od leków, wyraźna ekspozycja leków od suplementów w aptece.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu zdrowia, MZ chce mieć możliwość wycofywania reklam znacznie szybciej niż to się obecnie odbywa, na zasadzie: "wpierw wycofujemy, potem prowadzimy postępowanie.

Chce też ograniczyć nieco reklamę w mediach i najlepszym - wg MZ - kryterium jest wiek odbiorców, do których jest kierowany dany program, przed którym, po lub w trakcie taka reklama jest emitowana.

Kolejny problem do uregulowania to kwestia podobnych opakowań czy nazw. Nazwy parasolowe, które wprowadzają odbiorców w błąd, są obecnie powszechnie stosowane. Dlatego MZ chce zabronić stosowania marek parasolowych. Jeśli wytwórca będzie miał wątpliwości czy dana nazwa nie podpada pod zakaz, będzie mógł o to zapytać powołaną do tego komisję przed wprowadzeniem takiego produktu do obrotu.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH