Według szacunków WHO, Polacy wydają rocznie około 100 mln złotych na sfałszowane leki. Dla porównania, ze sponsorowanego przez firmę Pfizer badania wynika, że mieszkańcy Europy Zachodniej rocznie wydają 10,5 mld euro na leki w nielegalnego źródła.
Jak pokazuje analiza wykonana przez Narodowy Instytut Leków, nawet lekarze, którzy są świadomi tego problemu, deklarują, że kupiliby tańszy lek na bazarze...
Wartość rynku podrobionych leków jest dużo wyższa – na całym świecie ich wartość przekracza 200 mld dolarów, statystycznie w obrocie krąży więcej leków sfałszowanych niż oryginalnych. Według World Customs Organisation (WCO), ilość leków podrobionych na świecie wzrosła w latach 2007-2008 o 596 procent.
Proceder trudny do opanowania
Przestępcy przesunęli swoje zainteresowanie z ryzykownego obszaru handlu narkotykami na znaczne bezpieczniejszy handel lekami sfałszowanymi.
– W innych krajach do walki z tą patologią powstały wyspecjalizowane wydziały policji, a mimo to, trudno jest z tym procederem skutecznie walczyć – twierdzi Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. – Coraz częściej handel sfałszowanymi lekami przenosi się do internetu.
Problemem podróbek od lat zajmują się instytucje unijne. W 2006 roku powołano grupę IMPACT, której zadaniem jest m.in. walka z korupcją. Pojawiają się kolejne ciekawe rozwiązania unijne w walce z obrotem lekami sfałszowanymi, bo też Europa stała się motorem w tworzeniu prawa medycznego, forsując nowe pomysły, na które patrzy reszta świata.
W czerwcu br. została podpisana kolejna paryska deklaracja WCO do zwalczania tego zjawiska. Po konsultacjach społecznych jest już „Medicrime Convention“, która będzie podpisana w tym roku; konwencja wprowadza międzynarodowe standardy karania za produkcję i wprowadzanie do obrotu leków sfałszowanych.
Karać za podróbki
Przepisy dotyczące wprowadzenia kar za fałszowanie i za obrót lekami w nieuprawnionych do tego miejscach, co znacznie ułatwi Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej współpracę z organami ścigania w zakresie kontroli nielegalnego łańcucha dystrybucji, mają znaleźć się również w nowelizowanej ustawie Prawo Farmaceutyczne.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych