Warszawa: dobra wiadomość dla diabetyków od ministra Twardowskiego

PRAWO

Autor: Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   04-06-2009, 15:05

Warszawa: dobra wiadomość dla diabetyków od ministra Twardowskiego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na nowej liście leków refundowanych, która - jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia - pojawi się już w lipcu, znajdą się długo działające analogi insuliny - poinformował wiceminister zdrowia, Marek Twardowski podczas IV Konferencji Farmaceutycznej Rynku Zdrowia - Leki w Polsce 2009.

– Na tej liście znajdzie się to, czego oczekiwali pacjenci m.in. długodziałające analogi insuliny. Będzie na niej szereg zmian. Dokument w przyszłym tygodniu będzie omawiany na kierownictwie ministerstwa. Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił podczas konferencji wiceminister Twardowski.

Zapewnił też, że mimo iż zakładano, że NFZ przeznaczy w tym roku mniej pieniędzy na refundację leków niż w roku poprzednim to wiadomo już, że kwota refundacji w tym roku będzie nawet większa niż w poprzednim. Nie podał jednak konkretnej sumy refundacji przewidzianej na ten rok.

– Mieliśmy wybór: czy np. zapewnić więcej wizyt u onkologa, który ma do dyspozycji tylko psychoterapię czy onkologa, który dysponuje czymś więcej niż tylko psychoterapią – tłumaczył wiceminister.

Nowa lista zostanie też prawdopodobnie rozszerzona w zakresie materiałów medycznych – mówił podczas konferencji Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Zdaniem wiceministra Twardowskiego spada też współpłacenie pacjentów.

– Odpłatność pacjenta spadnie do 29 – 30 proc. - mówił.

Podczas IV Konferencji Farmaceutycznej - Leki w Polsce, zorganizowanej przez wydawcę i redakcję Rynku Zdrowia, która w czwartek (4 czerwca) odbywa się w Warszawie politycy, środowiska związane z farmacją oraz medycyną rozmawiają m.in. o polityce refundacyjnej państwa, zmianach w prawie farmaceutycznym, regulacjach dotyczących obrotu lekami oraz ich reklamy, wreszcie o nowych trendach w farmakoterapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH