Węgry: od 2012 r. będzie rygorystyczny zakaz palenia

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   27-04-2011, 10:00

Węgry: od 2012 r. będzie rygorystyczny zakaz palenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od przyszłego roku na Węgrzech będzie obowiązywał rygorystyczny zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych.

Węgierski parlament uchwalił 26 kwietnia stosowną ustawę znaczną większością głosów. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy w gmachu parlamentu pozostanie palarnia.

Węgierskie media informują, że inicjator zakazu palenia, Tamas Heintz z rządzącej partii Fidesz, pytany o tę palarnię dla deputowanych udzielił „wymijającej odpowiedzi”.

Nadal będzie można zapalić w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, przy czym nie będzie wolno podawać w tych pomieszczeniach potraw ani napojów. Palenie w wyznaczonych miejscach będzie dozwolone w więzieniach i zakładach psychiatrycznych.

Surowy zakaz palenia będzie obowiązywał w miejscach pracy oraz we wszystkich środkach transportu publicznego i na przystankach. Obecnie w wielu węgierskich pociągach są jeszcze przedziały dla palących.

W pobliżu placów zabaw, szkół i przedszkoli oraz placówek ochrony zdrowia nie będzie można zapalić papierosa. Gminy otrzymują ponadto prawo ustanawiania jeszcze innych stref wolnych od dymu tytoniowego.

Palenie na klatkach schodowych i na wewnętrznych podwórkach domów wielorodzinnych będzie zakazane, chyba że wspólnota lokatorów zezwoli na to większością 80 proc. głosów.

Za złamanie zakazu palenia będzie grozić grzywna wysokości od 20 tys. do 50 tys. forintów (75-190 euro). Kary te zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2012.

Z danych rządu węgierskiego wynika, że palacze stanowią 38 proc. dorosłych Węgrów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH