WIF: dermokonsultacja służyła przyciągnięciu klienta do apteki

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   17-10-2017, 09:25

WIF: dermokonsultacja służyła przyciągnięciu klienta do apteki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że porady dermokonsultantki bez wykształcenia farmaceutycznego świadczone w aptece naruszają zakaz reklamy.

Jednocześnie WIF wskazał, że porad może udzielać pacjentom wyłącznie osoba „posiadająca stosowne wykształcenie", a ponadto „funkcja dermokonsultanta w aptece została powołana wyłącznie na potrzeby wytworzenia zapotrzebowania u pacjenta na produkty, których nie potrzebuje".

Innego zdania są prawnicy. Według Magdaleny Bąkowskiej, adwokat z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, reklama produktów nie może być automatycznie utożsamiana z reklamą apteki. – Żaden przepis nie zakazuje prowadzenia przez aptekę reklamy produktów bądź wynajmowania powierzchni reklamowej producentowi produktów w celu prowadzenia ich reklamy.

"Rzeczpospolita" przypomina o podobnej sprawie, kiedy WIF uznał, że prawo farmaceutyczne narusza możliwość bezpłatnego pomiaru ciśnienia krwi i nakazał usunąć z apteki ciśnieniomierz. Jednak NSA orzekł, że apteka może posiadać ciśnieniomierz i umożliwiać bezpłatny pomiar ciśnienia.

- To wyważona, rozsądna i uzasadniona decyzja wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Dermokonsultacja rzeczywiście służy tylko i wyłącznie przyciągnięciu do apteki pacjenta, który kupi dodatkowo inny produkt - komentuje mgr farm. Mariusz Politowicz, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Więcej: http://www.rp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH