WIF kontra spółka apteczna

PRAWO

Autor: filarybiznesu.pl/ rynekaptek.pl   27-10-2020, 11:03

WIF kontra spółka apteczna Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod koniec lipca Podlaski WIF wydał 12 decyzji, nakazując sieci aptek dostosowanie się do limitów antykoncentracyjnych, co miało by oznaczać zamknięcie tych placówek. Właściciel aptek wskazuje, że w ocenie spółki decyzje wydano z naruszeniem prawa.

WIF uznał, że grupa kapitałowa prowadząca apteki DOZ przekroczyła w województwie limit 1 proc. prowadzonych aptek - przypomina serwis filarybiznesu.pl.

Przepis ten obowiązuje od 2004 roku. Na koniec 2019 roku było wydanych na terenie podlaskiego WIF 394 zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych. To oznacza, że 1 procent to 4 apteki.

W lipcu WIF uznał, że skoro sieć DOZ ma takich aptek 16, to przekracza limit o 12 placówek.

Jak podkreśla, doszło do tego w wyniku przejęć kapitałowych kolejnych spółek prowadzących apteki na terenie województwa.

W komentarzu dla Gazety Współczesnej, Olga Rosłonek z biura prasowego Peliona wskazuje, że w ocenie spółki decyzje wydano z naruszeniem prawa. Firma uważa, że Inspekcja uprawniona jest do badania czy 1% limitu nie zostanie przekroczony jedynie na etapie wydawania zezwoleń.

- To oznacza, że brak jest jakichkolwiek podstaw i uprawnień do kontroli przez te i inne organy liczby aptek prowadzonych po wydaniu zezwolenia na prowadzenie apteki - dodaje Rosłonek.

WIF jednak stoi na stanowisku, że podmiot prowadzący apteki powinien spełniać ustawowe wymogi prowadzenia działalności nie tylko w momencie uzyskania zezwolenia, ale także w trakcie jej prowadzenia.

Więcej: https://filarybiznesu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH