WIF: nie można odsprzedawać suplementów do innych aptek

PRAWO

Autor: WIF Gdańsk/ rynekaptek.pl   05-11-2020, 11:32

WIF: nie można odsprzedawać suplementów do innych aptek Niedozwolona jest sprzedaż suplementów diety przez aptekę na rzecz innych aptek - uznał WIF w Gdańsku (fot. Pixabay)

W związku z epidemią i mniejszymi obrotami, właściciel apteki chciał sprzedawać suplementy diety innym aptekom. Zapytał pomorskiego WIF czy jest to możliwe. Jaką dostał odpowiedź?

Właściciel apteki, która notowała znaczący spadek sprzedaży ocenił, że taka działalność jest dopuszczalna. Wskazał, że art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne zawiera jedynie ograniczenie dotyczące sprzedaży leków.

"Gdyby wolą ustawodawcy było rozciągnięcie tych ograniczeń na inne produkty, wyraźnie by to w ustawie uregulował" - napisał właściciel apteki.

Jednak zdaniem pomorskiego WIF, taka interpretacja jest błędna.

Po pierwsze, przepisy ustanawiają zamknięty katalog zadań apteki, a jednym z nich jest zaopatrywanie ludności w: produkty lecznicze, leki apteczne, leki recepturowe, wyroby medyczne i inne artykuły wymienione w Pf, w tym suplementy diety.

"Skoro więc apteka może zaopatrywać w suplementy diety wyłącznie ludność, to tym samym nie może zaopatrywać innych aptek" - napisał pomorski WIF.

Po drugie, w art. 86a Pf zawarto szczegółowe regulacje dotyczące wyłącznie produktów leczniczych, jednak nie należy wyprowadzać z tego przepisu, na podstawie rozumowania a contrario, że suplementy mogą być zbywalne w dowolny sposób.

"Niedozwolona jest sprzedaż suplementów diety przez aptekę na rzecz innych aptek" - uznał WIF w Gdańsku.

Więcej: https://wiif.nowybip.pl

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH