Włochy: jak koncerny farmaceutyczne korumpowały lekarzy

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-10-2010, 13:07

Włochy: jak koncerny farmaceutyczne korumpowały lekarzy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sześć osób umieszczono w areszcie domowym w rezultacie dochodzenia w sprawie korupcyjnych powiązań między lekarzami a międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi we Włoszech.

Śledztwem objęto 30 osób, a 13 lekarzy ma zakaz wykonywania zawodu. Według prokuratury we Florencji, lekarze w zamian za nielegalne dochody od koncernów, szacowane na 2 miliony euro, przepisywali produkowane przez nie lekarstwa setkom pacjentów, cierpiącym przede wszystkim na schorzenia dermatologiczne i choroby weneryczne.

Śledczy twierdzą, że na czele organizacji przestępczej skorumpowanych lekarzy i menedżerów firm farmaceutycznych stał znany profesor dermatologii z uniwersytetu we Florencji, zajmujący ważne stanowiska na uczelniach i w placówkach służby zdrowia. Jest on między innymi prezesem włoskiego stowarzyszenia dermatologii.

Areszt domowy zastosowano m.in. wobec profesora, jego najbliższej współpracownicy, a także przedstawicieli koncernów, wśród których jest organizator kongresów naukowych i innych imprez dla lekarzy.

W wyniku dochodzenia karabinierzy dokonali zatrzymań i kilkudziesięciu rewizji w kilku regionach kraju, od Piemontu i Lombardii po Umbrię i Lacjum.

Włoska agencja ANSA podała, że w proceder przekupywania przedstawicieli służby zdrowia zamieszani są reprezentanci takich firm farmaceutycznych, jak: Abbott, Jansseen Cilag, Wyeth Lederle, Schering Plough, Novartis, Morgan Pharma i Almirall.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH