Wraca sprawa zakazu reklamy aptek

PRAWO

Autor: rp.pl/ rynekaptek.pl   06-06-2017, 09:08

Wraca sprawa zakazu reklamy aptek Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma w prawie zakazu prowadzenia apteki przez przedsiębiorcę posługującego się nazwą "Centrum Tanich Leków" - uważa mec. Ewa Rutkowska z kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

W jej ocenie, całkowity zakaz reklamy aptek narusza kilka konstytucyjnych wolności: wypowiedzi, w tym komercyjnej, swobodę działalności gospodarczej oraz zasadę proporcjonalności. Przypomniała też, iż kilka spraw dotyczących zakazu reklamy aptek znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym.

- W TK przyjęto do rozpoznania kilka skarg konstytucyjnych dotyczących art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego. Poprzedni prokurator generalny poparł skargi konstytucyjne. Ale po zmianie na tym stanowisku poparcie cofnięto - informuje prawnik w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Dodaje, że "całkowity zakaz reklamy aptek jest niezgodny z prawem UE".

Sprawa jest pokłosiem kary, jaką nałożył Śląski Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny na przedsiębiorcę, który w ogłoszeniu w gazecie umieścił nazwę spółki "Centrum Tanich Leków".

W gazecie podane były takie informacje jak: adres, godziny pracy, numery telefonów, adresy poczty elektronicznej oraz nazwa przedsiębiorcy prowadzącego te apteki zawierająca sformułowanie „Centrum Tanich Leków”, które stanowiło część nazwy przedsiębiorcy.

Inspektor nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości 1000 zł, przypominając, że „zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki i punku aptecznego”.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH