
Wiceminister powinien zostać wyłączony od rozpoznania decyzji refundacyjnej, gdyż zanim rozpoczął pracę w resorcie zdrowia, sprawował kontrolę merytoryczną nad zasadnością kliniczną i ekonomiczną wystąpienia z wnioskiem o objęcie leku refundacją - uznał sąd.
Sprawa dotyczy wystąpienia z wnioskiem producenta leku do Ministra Zdrowia o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu preparatu zawierającego diosminę.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w kwietniu 2015 r. przekazał Ministrowi Zdrowia opinię negatywną, w której nie rekomendował objęcia refundacją przedmiotowego leku, wskazując m.in., iż „w ramach przedstawionej dokumentacji wnioskodawca nie przedstawił silnych dowodów naukowych wskazujących na znaczną korzyść terapeutyczną wynikającą ze stosowania zmikronizowanej diosminy w populacji docelowej”.
Następnie zgodnie z art. 35 ust. 9 ustawy o refundacji, Minister Zdrowia przekazał Komisji Ekonomicznej wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku.
Wkrótce producent wniósł o ograniczenie zakresu wskazań i przekazał resortowi nową propozycję cenową. Jednak podczas spotkania negocjacyjnego, spółka przedstawiła nową propozycję cenową w stosunku do proponowanej we wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku.
Komisja Ekonomiczna podjęła jednak uchwałę, w której wynegocjowany poziom ceny zbytu uznała za nieodpowiedni. Minister Zdrowia wydał negatywną decyzję refundacyjną.
Firma jednak wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy, zarzucając Ministrowi Zdrowia naruszenie przepisów postępowania, w tym m.in. poprzez nierozpatrzenie wszystkich argumentów przedstawionych oraz poprzez nieinformowanie firmy o oczekiwaniach w zakresie proponowanych instrumentów dzielenia ryzyka. Minister pozostał niewzruszony.
Kolejnym krokiem firmy było złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym zaskarżyła kolejną negatywną decyzję ministra.
W uzasadnieniu skargi firma w sposób szczegółowo rozwinęła stawiane zarzuty. Podkreśliła błędy Ministra Zdrowia przy gromadzeniu materiału dowodowego, w tym niekonsekwencje działania i brak uwzględnienia stanowiska stron odnośnie ograniczenia zakresu wniosku.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych