WSA odroczył ogłoszenie orzeczenia

PRAWO

Autor: WSA Warszawa/ rynekaptek.pl   17-11-2017, 10:26

WSA odroczył ogłoszenie orzeczenia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie wczorajszego (16 listopada) posiedzenia dotyczącego cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki, sąd podjął decyzję o odroczeniu ogłoszenia orzeczenia.

Do sądu wpłynął wniosek o dopuszczenie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika. Nie podano terminu ogłoszenia orzeczenia.

Sprawa dotyczyła spółki, której GIF cofnął pozwolenie na prowadzenie apteki argumentując to przekroczeniem przez nią 1% aptek w województwie.

Spółka wnioskowała o wstrzymanie wykonania decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, uzasadniając to faktem, że apteka pozostanie zamknięta dla pacjentów, co będzie generowało straty dla spółki oraz wiązało się ze zwolnieniem czterech zatrudnionych w niej pracowników.

Jednak w marcu 2017 roku stołeczny WSA odmówił wydania wstrzymania decyzji GIF, uznając, że spółka nie wykazała, w jaki sposób szkoda w postaci konieczności zamknięcia spornej apteki wpłynie negatywnie na jej kondycję finansową.

Podkreślał, że działalność spółki nie ogranicza się jedynie do prowadzenia jednej apteki. Jak wynikało z dołączonego do akt odpisu aktualnego z Rejestru Przedsiębiorców, podmiot jest dużą spółką o kapitale 25400000 zł, która przejęła wiele innych podmiotów działających w branży farmaceutycznej.

W dalszej kolejności przedsiębiorca wniósł do NSA o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, ewentualnie o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji.

I do tej prośby NSA się przychylił, nakazując w czerwcu 2017 roku ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd wojewódzki.

"WSA ocenił jedynie, czy cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki spowoduje szkodę majątkową Spółce, jednak pominął drugą przesłankę udzielenia ochrony tymczasowej, tj. niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, której wystąpienie w ocenie NSA zostało we wniosku uprawdopodobnione" - uzasadnił NSA.

NSA nie podzielił również twierdzenia sądu, że za odmową udzielenia ochrony tymczasowej przemawia okoliczność, że skarżąca jest dużą spółką, która przejęła wiele innych podmiotów działających w branży farmaceutycznej. Fakt ten nie wpływa bowiem w żaden sposób na możliwość wystąpienia trudnych do odwrócenia skutków (opisanych powyżej) w razie zakończenia prowadzenia apteki ogólnodostępnej.

NSA postanowił uchylić postanowienie sądu I instancji i wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. Sprawa wróciła do WSA i była rozpatrywana 16 listopada br.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH