WSA podważył decyzję GIS w sprawie suplementu

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   22-06-2017, 13:26

WSA podważył decyzję GIS w sprawie suplementu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny zakazał wprowadzania do obrotu suplementu diety z  Epimedium w składzie i nakazał wycofania go ze sprzedaży. W ocenie  WSA, organ nie wyjaśnił, dlaczego Epimedium zostało uznane za składnik, który nie może być stosowany w żywności.

Podczas kontroli w magazynie suplementów diety inspekcja sanitarna stwierdziła, że jeden z nich zawiera ekstrakt z liści Epimedium brevicornum, któremu przypisuje się właściwości lecznicze, ale należy stosować je ostrożnie, ponieważ w nadmiarze wywołują skutki uboczne - pisze Rzeczpospolita.

GIS nie posiadał żadnych danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego środka. Wiadomo, że był on spożywany w krajach UE przed 15 maja 1997 r., czyli przed wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie nowej żywności i jej nowych składników.

Z kolei spółka oferująca suplementy diety zawierające w składzie Epimedium nie miała dokumentacji potwierdzającej historię używania ekstraktu. Środek uznano zatem za składnik nowej żywności, której nie można dodawać do suplementów diety.

Wobec powyższego, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Opolu zakazał wprowadzania suplementu ze wspomnianym ekstraktem do obrotu oraz nakazał wycofanie go ze sprzedaży. Taką decyzję utrzymał w mocy także opolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, iż sam brak dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo jego stosowania nie wystarczy do przyjęcia, że produkt nie jest zgodny z wymogami prawa żywnościowego.

Wyrok jest nieprawomocny. Sygn. II SA/OP 102/17.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH