Wwożenie leków do tych krajów może grozić więzieniem

PRAWO

Autor: o2.pl/rynekaptek.pl   07-11-2017, 08:02

Wwożenie leków do tych krajów może grozić więzieniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środki przeciwbólowe zawierające kodeinę czy tramadol przepisane przez lekarza w Europie do wielu krajów świata nie mają prawa trafić bez zgody lokalnego ministerstwa zdrowia - informuje portal o2.pl powołując się na "The Independent".

„W wielu krajach konieczne jest zaświadczenie od własnego lekarza m.in. o dawkowaniu. Wwożenie leków dla kogoś innego niemal na pewno skończy się przykrym spotkaniem ze stróżami prawa" – pisze brytyjski dziennik. Chce w ten sposób uświadomić czytelnikom, że są państwa, które za wwiezienie pewnych preparatów wymierzają karę pozbawienia wolności.

Przykładowo za leki z naturalnymi opiatami, nawet tymi przepisywanymi na przeziębienie można trafić do więzienia w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu. W Tajlandii, Wietnamie czy Indonezji jest tak samo.

O ile np. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich o tolerancji nie ma mowy, to w krajach azjatyckich wymagają dokumentów. Czasem wystarczy notatka od lekarza, czasem wymagany jest oficjalny certyfikat importowy – czytamy.

Najwięcej uwagi w przewożeniu leków muszą poświęcić osoby, którym przepisano leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. Celnicy w krajach arabskich poświęcają wiele uwagi wyłapywaniu podróżnych z zakazanymi substancjami. Były przypadki, w których sąd wymierzał karę więzienia nie tylko za posiadanie kodeiny, ale nawet za ślady środka nasennego temazepam w moczu.

Dziennik przedstawia listę składników leków w maksymalnych dawkach do stosowania przez 30 dni. Powyżej tych wartości prawo międzynarodowe wymagana specjalnego certyfikatu.

Więcej: https://www.o2.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH