Wyjazd na kongres w zamian za wygraną w przetargu

PRAWO

Autor: Rzeczpospolita, LJ/rynekaptek.pl   27-07-2010, 09:29

Wyjazd na kongres w zamian za wygraną w przetargu

Wyniki kontroli NIK w szpitalach klinicznych potwierdzają, że przy procedurach związanych z zakupami sprzętu medycznego i leków dochodziło do korupcji.


Lekarze obawiają się, że nie będą mogli już korzystać z takiej formy sponsoringu, jak wyjazdy zagraniczne na koszt firmy. Ich zdaniem, nie będzie ich na to stać, bo udział w konferencji naukowej to koszt nawet kilku tysęcy euro.

Jednak świadomie działają przeciwko sobie, ukrywając informacje dotyczące konfliktu interesów. Na przykład składają oświadczenia o braku okoliczności wskazujących na konieczność wyłączenia ich z komisji przetargowej, zatajając sponsorowane wyjazdy. W Polsce obowiązek złożenia deklaracji konfliktu interesów, bez ujawnienia wysokości dochodów, jest wymagany tylko w niektórych sytuacjach.

Prof. Antoni Kamiński, były prezes Transparency International Polska, podkreśla: – Jeśli uczestnik komisji przetargowej podaje nieprawdziwą informację o braku konfliktu interesów, jest to sprawa kryminalna. Powinny być wytoczone procesy, i to szybko, by dać jasny sygnał środowisku lekarskiemu, że jest to niedopuszczalne.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH