Wyrok na wytwórców suplementów diety odroczony o kilka miesięcy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   23-11-2010, 19:32

Wyrok na wytwórców suplementów diety odroczony o kilka miesięcy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisja Europejska poinformowała o nowym podejściu dotyczącym przyjęcia Wspólnotowej Listy Dozwolonych Oświadczeń Zdrowotnych.

Wcześniej informowaliśmy, że do końca 2010 roku zostanie opublikowany wykaz tzw. oświadczeń zdrowotnych produktów żywieniowych. Według pierwotnego założenia, lista miała być przyjęta do 31 stycznia 2010, również termin październik 2010 nie został spełniony. Teraz komunikat Komisji Europejskiej stanowi, że lista oświadczeń zostanie wydana w dwóch transzach. Do czerwca 2011 roku zostanie wydana w formie rozporządzenia lista dozwolonych oświadczeń zdrowotnych odnoszących się do składników innych niż roślinne.

W dalszej kolejności ustalona zostanie lista oświadczeń dotyczących składników roślinnych, po zakończeniu oceny dowodów naukowych. Nastąpi to nie wcześniej niż z końcem 2011 roku, a może nawet przeciągnąć się do roku 2012. Dodatkowo wytwórcy czy dystrybutorzy mają 6 miesiący od wydania rozporządzeń na dostosowanie się do rozporządzenia (zmiany opakowań, oznakowania, reklamy).

Im później, tym lepiej
Opóźnienia cieszą wytwórców. Obecnie jeśli producent sugeruje, że istnieje związek między kategorią żywności, daną żywnością lub z jednym jej składników a zdrowiem i jest w stanie dowieść naukowo prawdziwości tych twierdzeń świadczących o korzystnym wpływie danego składnika na organizm, informacje są zgodne z prawem i mogą być stosowane w odniesieniu do produktu.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH