Wyrzucamy przeterminowane leki do śmieci, także te refundowane

PRAWO

Autor: Dziennik Zachodni, PP/Rynek Zdrowia   01-03-2010, 10:11

Wyrzucamy przeterminowane leki do śmieci, także te refundowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rocznie w Katowicach utylizowane jest prawie 2,5 tony przeterminowanych leków.

Rocznie w Katowicach utylizowane jest prawie 2,5 tony przeterminowanych leków.

Nie wiadomo, ile takich produktów leczniczych trafia na śmietniki. Tymczasem… – Niewykorzystane lub przeterminowane leki ludzie winni wyrzucać do pojemników wystawionych w urzędach gminy, placówkach służby zdrowia, aptekach itp. – przypomina Zofia Ulz, główny inspektor farmaceutyczny.

Mówiąc o utylizacji leków przeterminowanych nie zapominajmy, że tym samym regułom podlegają leki, które nadal zachowują termin ważności, lecz komuś są niepotrzebne i dlatego wyrzucane.

Jednak wyrzucanie leków do domowego kosza na śmieci jest problemem nie do opanowania. – Nie zdajemy sobie sprawy, że produkujemy niebezpieczne odpady. Pozbywając się ich w ten sposób doprowadzamy do sytuacji, w której mogą znaleźć się w niepowołanych rękach, albo trafić na bazar. Nawet połknięcie banalnego leku może być tragiczne w skutkach – ocenia Piotr Brukiewicz, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej i dodaje: – Warto też wspomnieć o opłakanych skutkach takiego postępowania dla środowiska naturalnego.

Po drugie, duże ilości wyrzucanych leków wskazują na ich nadmierny konsumpcjonizm. Łatwy dostęp do produktów leczniczych ułatwia ich kupowanie i gromadzenie zapasów.

– Leki kupujemy jak towary w hipermarkecie. Liczy się opakowanie, a przede wszystkim reklama, która skłania nas do zakupu – mówi prezes Brukiewicz.

– Najgorsze, że na śmietniki trafiają też leki refundowane, a więc te, do których zakupu dopłaca NFZ, czyli my wszyscy. Tu winne są dzikie promocje firm farmaceutycznych, w czasie których leki oferowane są za złotówkę lub za grosik. Kupowanie na zapas to przeżytek PRL-u, ale niestety wciąż żywy – dodaje Piotr Brukiewicz.

Na leki bez recepty Polacy wydają rocznie ok. 6-7 mld złotych, zaś wydatki na leki receptowe przekraczają 10 mld zł.

– Apelujemy do lekarzy, by rozsądnie wypisywali recepty. Niech proponują pacjentom tańsze odpowiedniki preparatów. Z kolei pacjenci nie powinni wymuszać na lekarzach wypisywania leków, które nie są im potrzebne – komentuje Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH