Wysokie kary zrujnują małe firmy kosmetyczne?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   15-05-2017, 10:25

Wysokie kary zrujnują małe firmy kosmetyczne? Resort nie zgadza się na złagodzenie kar wobec producentów, którzy nie zgłoszą szkodliwego działania danego kosmetyku

Jeśli wytwórca kosmetyków, który spóźni się ze zgłoszeniem danych zakładu do specjalnego wykazu - zapłaci do 50 tys. zł kary. Z kolei za niepoinformowanie o szkodliwym działaniu kosmetyku, producent zapłaci nawet 100 tys. zł - informuje rp.pl.

Resort zdrowia opublikował projekt ustawy o produktach kosmetycznych z uwzględnieniem zmian po uzgodnieniach zewnętrznych. Ustawa, która zastąpi ustawę z 30 marca 2001 r. o kosmetykach i wdraża do polskiego prawa przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE, określa kompetencje odpowiednich organów oraz katalog kar za niezgodność z przepisami  - czytamy na stronie "Rz".

Ministerstwo uwzględniło część uwag instytucji i samych producentów. Wytwórca kosmetyków, który spóźni się ze zgłoszeniem danych zakładu do specjalnego wykazu (na złożenie wniosku ma 30 dni), zapłaci do 50 tys. zł kary, a nie do 100 tys. zł, jak zakładał projekt pierwotny.

Natomiast za niepoinformowanie o szkodliwym działaniu np. kremu, resort może nałożyć na producenta nawet 100 tys. zł kary.

Ministerstwo zmieniło także przepis zakładający, że dokumentacja produktu kosmetycznego będzie mogła być sporządzana jedynie w języku polskim.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH