Wysokie kary zrujnują małe firmy kosmetyczne?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   15-05-2017, 10:25

Wysokie kary zrujnują małe firmy kosmetyczne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli wytwórca kosmetyków, który spóźni się ze zgłoszeniem danych zakładu do specjalnego wykazu - zapłaci do 50 tys. zł kary. Z kolei za niepoinformowanie o szkodliwym działaniu kosmetyku, producent zapłaci nawet 100 tys. zł - informuje rp.pl.

Resort zdrowia opublikował projekt ustawy o produktach kosmetycznych z uwzględnieniem zmian po uzgodnieniach zewnętrznych. Ustawa, która zastąpi ustawę z 30 marca 2001 r. o kosmetykach i wdraża do polskiego prawa przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1223/2009/WE, określa kompetencje odpowiednich organów oraz katalog kar za niezgodność z przepisami  - czytamy na stronie "Rz".

Ministerstwo uwzględniło część uwag instytucji i samych producentów. Wytwórca kosmetyków, który spóźni się ze zgłoszeniem danych zakładu do specjalnego wykazu (na złożenie wniosku ma 30 dni), zapłaci do 50 tys. zł kary, a nie do 100 tys. zł, jak zakładał projekt pierwotny.

Natomiast za niepoinformowanie o szkodliwym działaniu np. kremu, resort może nałożyć na producenta nawet 100 tys. zł kary.

Ministerstwo zmieniło także przepis zakładający, że dokumentacja produktu kosmetycznego będzie mogła być sporządzana jedynie w języku polskim.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH