Wyższe kary za dopalacze to dobry ruch?

PRAWO

Autor: TVN24/rynekaptek.pl   21-11-2017, 11:44

Wyższe kary za dopalacze to dobry ruch? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Boimy się tego typu ruchów. Coraz młodsze osoby trafiają do ośrodków, a teraz będą trafiały do więzienia - mówi Jan Władoń, specjalista ds. profilaktyki w Monarze komentując informacje o zaostrzeniu przepisów wobec handlarzy i posiadaczy dopalaczy.

- Zrównujemy substancję z narkotykiem i z prawa administracyjnego przenosimy to w prawo karne - wyjaśnia wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Za sprzedaż zakazanych substancji psychoaktywnych grozić ma kara do 12 lat więzienia. Za nakłanianie małoletniego do spożycia takiej substancji będzie można trafić za kratki na 8 lat, a jeśli zrobi się w to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kara urośnie do lat 10 – pisze portal TVN24.

Wiceminister dodaje, że jeżeli prokurator uzna, że substancje były na użytek własny, jednorazowo, to umarza postępowanie jeszcze przedsądowo. Sąd również może umorzyć postępowanie.

Stworzony zostanie również specjalny rejestr zatruć i zgonów spowodowanych przez te środki. Placówki lecznicze podejrzewające, że ich pacjent zatruł się dopalaczem, będą musiały w ciągu 48 godzin powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ten przekaże wiadomość głównemu inspektorowi, który do końca marca każdego roku będzie sporządzał raport podsumowujący zgłoszenia z całej Polski.

- Boimy się tego typu ruchów. Są coraz młodsze osoby trafiające do ośrodków, a teraz będą trafiały do więzienia. Narkomania jest chorobą, którą powinniśmy leczyć, a nie zamykać ludzi w zakładach karnych - argumentuje z kolei Jan Władoń, specjalista do spraw profilaktyki w Monarze.

Więcej: https://www.tvn24.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH