Z dyskusji o klauzuli sumienia

PRAWO

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   07-11-2017, 13:23

Z dyskusji o klauzuli sumienia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podstawą działania apteki jest zapewnienie potrzeb ludności na terenie, gdzie prowadzi sprzedaż, w tym także potrzeb zapewnienia środków antykoncepcyjnych - mówi Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, b. pracownik Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w MZ.

Podczas konferencji zorganizowanej przez NIL oraz Uniwersytet Humanistyczno-społeczny SWPS w Warszawie doszło do dyskusji ekspertów na temat lekarskiej klauzuli sumienia – pisze Gazeta Lekarska.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł stwierdził, że obecna sytuacja prawna dotycząca klauzuli sumienia, również obejmująca postanowienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, w tym zakresie jest dobra i klarowna.

- Wydaje się, że ta wytyczna jest bardzo jasna i wystarczająca. Problemem pozostaje praktyczna realizacja świadczeń, które mogą być sprzeczne z sumieniem niektórych lekarzy. Z jednej strony lekarz ma prawo do odmówienia wykonania określonej procedury medycznej, z drugiej, skoro takie świadczenie jest legalne, pacjent ma prawo do jego wykonania i powinien móc je zrealizować – powiedział.

Z kolei Igor Radziewicz-Winnicki, lekarz, były wiceminister zdrowia, obecnie dyrektor ds. medycznych jednego z warszawskich szpitali zwrócił uwagę, aby spojrzeć na klauzulę sumienia z perspektywy zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych populacji.

– Ta fala wyłączenia się z udzielania określonych świadczeń budzi stosunkowo duże zagrożenie do zabezpieczenia potrzeb populacji. Istnieją w Polsce takie rejony, gdzie praktycznie niemożliwe jest zrealizowanie ustawowego uprawnienia pacjentki do przerwania ciąży – wskazał Radziewicz-Winnicki.

Dodał, że zadaniem państwa jest dostarczenie takich mechanizmów, które umożliwią obywatelom realizację należnych im praw obywatelskich.

Jeden z uczestników spotkania zwrócił uwagę na problem farmaceutów, którzy chcieliby odmawiać sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

Katarzyna Piotrowska-Radziewicz, była pracownica Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, odnosząc się do farmaceutów, którzy powołują się na klauzulę sumienia, wyjaśniała, że w ustawie Prawo farmaceutyczne i w ogólnych warunkach umów, które apteki zawierają z NFZ, znajdują się zapisy bezwzględnie nakazujące aptekom sprzedaż leków.

– Podstawą działania apteki jest zapewnienie potrzeb ludności na terenie, gdzie prowadzi sprzedaż, w tym także potrzeb zapewnienia środków antykoncepcyjnych – poinformowała.

Zaznaczyła, że jeśli apteka odmawia ich wydania, płaci kary.

W październiku br. Minister Zdrowia w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich wydał stanowisko, w którym stwierdził, że brak stosownych unormowań w ustawach regulujących wykonywanie zawodu farmaceuty, nie jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia o braku możliwości powoływania się przez farmaceutów na „klauzulę sumienia". Jednoznacznie wskazał więc, że farmaceuci mogą korzystać z klauzuli sumienia.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH