Z Sejmu: ustawa refundacyjna to walka z cwaniactwem cenowym

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   17-03-2011, 14:45

Z Sejmu: ustawa refundacyjna to walka z cwaniactwem cenowym

Poseł sprawozdawca Andrzej Orzechowski przedstawił sprawozdanie w sprawie ustawy refundacyjnej.

Projekt od samego początku budził emocje, bo próbuje zlikwidować mechanizm wyzysku cenowego i cwaniactwa polegającego na nakłanianiu do stosowania leków droższych, często gorszych. Do pokątnego, a nie jawnego konkurowania ceną, odbywającego się kosztem środków publicznych – mówił poseł.

Podał przykłady stosowanych praktyk: leki za grosz, nieodpłatnie, z opłaconym pogrzebem.-  Jeśli wydaje się, że za taką nachalną promocję, docierającą także do gabinetów lekarskich, nikt nie płacił, to nic bardziej mylnego. Nie ma nic za darmo. Za wszystko płacił NFZ. Niektórzy szacują, że straty z tego tytułu to 1-2 mld zł rocznie – mówił poseł Orzechowski.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej już dawno wprowadzono regulacje zapobiegające podobnym zjawiskom: - Dlatego te patologie trzeba usunąć także w Polsce.

Projekt po pierwszym czytaniu trafił do Komisji Zdrowia. Potem powołana została podkomisja nadzwyczajna. Z powodu zarzutów o niekonstytucyjność ustawy, zlecona została ekspertyza, która wykazała, że projekt nie narusza zasad konstytucyjnych.

Projekt ustawy wprowadza istotne rozwiązania: instrument dzielenia ryzyka, limit na refundację, pay-back czyli zwrot po przekroczeniu tego limitu, sztywne marże i ceny, 3 proc. podatku z obrotu lekami refundowanymi, zabezpieczenie płatności wnioskodawców w postaci aktu notarialnego i zawieranie umów aptek z płatnikiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH