Za uchylanie się od szczepień grozi kara grzywny

PRAWO

Autor: Jacek Janik/rynekaptek.pl   19-04-2011, 15:59

Za uchylanie się od szczepień grozi kara grzywny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" domaga się, aby nie karano rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia dzieci. Jednak, jak tłumaczy prawnik, dr Rafał Kubiak, p.o. kierownika Zakładu Prawa Medycznego UM w Łodzi, prawo jest nieugięte i za uchylanie się od obowiązku szczepień grozi kara grzywny.

- W przypadku braku zgody rodzica na szczepienie obowiązkowe, lekarz sprawujący opiekę nad dzieckiem ma obowiązek, informowania o tym Państwowego Inspektora Sanitarnego. Wtedy ten może zastosować odpowiednie sankcje, które wynikają z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepisy te sprowadzają się do możliwości nałożenia na tę osobę grzywny w wysokości do 10 tys. złotych. Grzywnę nakłada się, mówiąc kolokwialnie, do skutku. Dodatkowo zachowanie, polegające się na uchylaniu się od szczepień, stanowi wykroczenie i mogą być za to orzeczone kary do 1,5 tys. złotych – wyjaśnia dr Kubiak.

Dalej ekspert przekonuje, że w sytuacji, gdy osoba odpowiedzialna uchyla się od wykonania obowiązku ustawowego, istnieje możliwość zastosowania wobec niej odpowiednich sankcji. Inicjatorem postępowania w tej sprawie jest lekarz, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad dzieckiem. Ma on bowiem obowiązek zawiadomienia o fakcie uchylania się od poddania obowiązkowym szczepieniom ochronnym właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Ten zaś może zaś zastosować odpowiednie instrumenty prawne, zmuszające do wykonania obowiązku szczepienia. Stosuje się w tym zakresie przepisy ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2005, Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.). Na jej podstawie możliwe jest zastosowanie grzywny w wysokości do 10 tys. zł.

Warto również dodać, że jeśli egzekucja administracyjna nie będzie skuteczna, osoba uchylająca się od obowiązku szczepienia (w przypadku dzieci - np. ich rodzic) może podlegać odpowiedzialności przewidzianej w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie bowiem z art. 115 § 1, karze podlega ten, kto mimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej, nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH