Za wydanie przeterminowanego leku odpowie farmaceuta

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   30-03-2011, 13:38

Za wydanie przeterminowanego leku odpowie farmaceuta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odpowiedzialności związanej ze źle wydanym lub przeterminowanym lekiem może podlegać zarówno apteka, jak i sam farmaceuta, który dany lek wydał pacjentowi.

Odpowiedzialność apteki opiera się na zasadzie ryzyka, tak jak odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez działania pracownika (farmaceuty).

W przypadku gdy pacjentowi został wydany np. lek przeterminowany, wycofany z obrotu lub w ogóle niedopuszczony do obrotu, ewentualnie lek inny lub o innej dawce niż zapisany na recepcie, apteka będzie ponosić w stosunku do pacjenta nieograniczoną odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrządzoną pacjentowi w ten sposób szkodę, na zasadach ogólnych określonych w kodeksie cywilnym – stwierdza mecenas Marcin Huczkowski, z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, na łamach DGP.


Odpowiedzialność może również ponosić sam farmaceuta, który wydał dany lek w aptece. Przy czym w przypadku farmaceuty odpowiedzialność ta może wystąpić zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i cywilnej oraz karnej.

Więcej:
http://prawo.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH