Zakaz handlu lekami na receptę przez internet ma być skuteczny

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   04-05-2011, 10:08

Zakaz handlu lekami na receptę przez internet ma być skuteczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdefiniowanie w prawie farmaceutycznym wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych sprawia, że zakaz handlu lekami przez internet ma szansę być skuteczny.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, o sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych mówimy, gdy umowa zawierana jest z pacjentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, w tym internetu.

Rozwiązanie to wprowadziła do prawa farmaceutycznego ustawa z 4 lutego 2011 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, która zaczęła obowiązywać 1 maja 2011 r.

Wcześniej brak definicji wysyłkowej sprzedaży leków sprawiał, że tzw. e-apteki z powodzeniem obchodziły przepis zakazujący sprzedaż leków na receptę przez internet. E-apteki określały to jako sprzedaż produktu pełnomocnikowi klienta, którym był np. kurier. Obecnie jakakolwiek forma zakupu leku na odległość jest zabroniona.

Eksperci są zdania, że definicja była potrzebna, ale nie mają przekonania, czy jest poprawna. Wskazują też, że wiele krajów w Europie dopuściło internetową sprzedaż leków na receptę.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH