Zakaz reklamy aptek: resort zdrowia powinien uwzględnić wnioski TSUE?

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   30-08-2017, 11:14

Zakaz reklamy aptek: resort zdrowia powinien uwzględnić wnioski TSUE? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że obowiązujący w Belgii całkowity zakaz wszelkiej reklamy dotyczącej świadczeń dentystycznych jest niezgodny ze swobodą świadczenia usług. Nie sposób tutaj nie dostrzec licznych podobieństw z obowiązującym w Polsce zakazem reklamy aptek i działalności aptecznej – pisze Rzeczpospolita.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w uzasadnieniu wyroku zwrócił uwagę przede wszystkim na nieproporcjonalność przedmiotowych regulacji.

Jak wskazuje gazeta, przedmiotowe orzeczenie potwierdza konieczność nowelizacji art. 94a Prawa farmaceutycznego. Jednym z głównych zarzutów kierowanych w stosunku do zakazu reklamy aptek jest brak proporcjonalności prowadzący do uniemożliwienia prowadzenia działań propacjenckich.

„Prawo farmaceutyczne nie przewiduje przykładowego katalogu dozwolonych działalności reklamowych. Prowadzi to w praktyce do stosowania wykładni rozszerzającej i uznawania za niedozwoloną reklamę wszelkich przejawów wyróżniania się aptek, nawet takich, którym nie można odmówić społecznej użyteczności”- czytamy.

Jak sugeruje „Rz”, wnioski wynikające z orzeczenia TSUE oraz przytoczonego sprawozdania powinny zostać uwzględnione przez Ministra Zdrowia w toku prac nad tzw. dużą nowelizacją Prawa farmaceutycznego.

Zasadnym rozwiązaniem byłoby np. wprowadzenie definicji reklamy apteki i jej działalności oraz katalogu działań niebędących reklamą.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH