ZAPPA: pierwsze cofnięcie zezwolenia za naruszenie ADA przez sieć aptek. W Kluczborku

PRAWO

Autor: ZAPPA/ rynekaptek.pl   24-09-2020, 08:01

ZAPPA: pierwsze cofnięcie zezwolenia za naruszenie ADA przez sieć aptek. W Kluczborku ZAPPA złożył wniosek do Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o cofnięcie zezwoleń na prowadzenie tych aptek. WIF wszczął postępowanie i po stwierdzeniu naruszenia prawa, zakończył je decyzją cofającą zezwolenia (fot. archiwum)

Co najmniej trzy z kluczborskich aptek zostały przejęte przez sieć aptek z naruszeniem ustawy Apteka dla Aptekarza. Na wniosek ZAPPA, opolski WIF wszczął postępowanie i po stwierdzeniu naruszenia prawa, zakończył je decyzją cofającą zezwolenia - informuje Związek.

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek informuje o swoim sukcesie.

"Co najmniej trzy z kluczborskich aptek zostały przejęte przez sieć aptek z naruszeniem ustawy „Apteka dla Aptekarza”. Spółka z o.o. kontrolowana przez sieć, prowadzącą więcej niż 4 apteki, nabyła udziały w innej spółce, prowadzącej trzy apteki. Stworzyła więc grupę kapitałową, w ramach której przejęła kontrolę nad więcej niż 4 aptekami – a tego zabrania ustawa Prawo Farmaceutyczne, konkretnie wprowadzony ustawą „AdA” art.99.3a - relacjonuje Związek.

W związku z tym, ZAPPA złożył wniosek do Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego o cofnięcie zezwoleń na prowadzenie tych aptek. WIF wszczął postępowanie i po stwierdzeniu naruszenia prawa, zakończył je decyzją cofającą zezwolenia z art.37ap.

Po wejściu ustawy AdA, ZAPPA wykazał i opublikował ponad 700 przypadków przejęcia apteki z naruszeniem przepisów, złożył również wnioski o cofnięcie zezwoleń dla wielu spółek, które ominęły przepisy. Wnioski oczekują na rozpatrzenie przez inspektoraty.

- To bodaj pierwsze cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek za naruszenie przepisów wprowadzonych ustawą Apteka dla Aptekarza. Cieszę się, że inspekcja dostrzega problem, właściwie interpretuje przepisy i zaczyna zdecydowanie działać. To daje jakże potrzebną nam wszystkim nadzieję na wyleczenie rynku po 15 latach narastającej patologii. Szczególnie cieszy mnie też sam ZAPPA – wciąż rozrastająca się grupa aptekarzy, którzy uwierzyli, że razem mogą wiele osiągnąć – walczyć o rynek, o prawo i jego egzekwowanie. Dziś mamy pierwszy spektakularny sukces! I nowy wiatr w żagle – komentuje Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.

Więcej: http://aptekarze.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH